INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MOLDOVA

A luat Caimacul cu un gol genial » Moldova, victorie clară în debutul Ligii Națiunilor

Mihail Caimacov/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2024 23:07 / Actualizat sambata, 07 septembrie 2024 23:34

Republica Moldova a câștigat clar cu Malta, scor 2-0, în primul meci din Liga Națiunilor pentru vecinii de peste Prut.

Aflată în Liga D, Moldova e favorită în grupa din care mai fac parte Malta și Andorra. Ajunsă la alt nivel, după preliminariile bune de EURO 2024, Moldova a început perfect campania din Liga Națiunilor și e favorită să promoveze în Liga C.

Caimacov, gol fabulos pentru Moldova

Moldovenii au deschis scorul prin Caimacov în minutul 32. Mijlocașul de la Slaven Belupo a trimis direct în vinclu din lovitură liberă, portarul maltez nici nu a mai apucat să plonjeze.

Ion Nicolaescu a marcat golul desprinderii, din penalty, în prelungirile primei reprize, iar Moldova și-a asigurat primele 3 puncte din Liga Națiunilor. Pentru moldoveni urmează un meci amical, împotriva naționalei din San Marino.

Pentru că face parte dintr-o grupă cu doar 3 echipe, Moldova va mai juca în Nations League în octombrie, pe 10 cu Andorra și pe 13 cu Malta.

În naționala Moldovei doar un jucător din Superliga a fost titular, Vadim Rață, de la U Cluj. În plus, doi jucători de la Oțelul au intrat pe parcurs în echipa moldoveană, Maxim Cojocaru și Victor Bogaciuc.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
L-a desființat! Jucătorul de la FCSB, criticat după derby-ul cu CFR: „E un fluturaș pe teren” + „Arată destul de prostuț defensiv”
Cristi Borcea și-a găsit cu greu cuvintele când a ajuns la căpătâiul lui Gigi Mulțescu: „Nu mai știu de câte ori...”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc