INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LYON - MARSEILLE

REZUMAT VIDEO Lyon - Marseille, cel mai nebun meci al sezonului » OM a jucat în 10 din minutul 5: incredibil cum s-a terminat derby-ul

Roberto de Zerbi, bucuros după golul lui Rowe din OL - OM/ FOTO Imago Images

Articol de - Publicat luni, 23 septembrie 2024, 10:54 / Actualizat luni, 23 septembrie 2024 11:29

Cel mai nebun meci al începutului de sezon s-a jucat în Ligue 1. Marseille a câștigat în deplasare cu Lyon, scor 3-2, deși a avut un om în minus din minutul 5.

Roberto de Zerbi i-a schimbat fața lui OM în acest sezon și a transformat-o, momentan, într-o contracandidată la titlu în Ligue 1. Marseille e pe locul doi, dar la egalitate de puncte cu PSG, 13, și cu Monaco, locul 3.

REZUMAT VIDEO: Lyon - Marseille 2-3, în etapa #5 din Ligue 1

Marseille părea că va avea mari probleme să își continue seria invincibilă din startul sezonului. Asta pentru că pe terenul lui Lyon, Balerdi a fost eliminat în minutul 5. Atenție, nu pentru cartonaș roșu direct. Fundașul lui OM a văzut două galbene în interval de 4 minute și și-a lăsat echipa în inferioritate.

Ambele echipei ar fi putut marca, dar au ratat ocazii imense. Un stoper de la Lyon a scos de pe linia porții, în timp ce Lacazette a ratat un penalty în minutul 45+7.

Caleta-Car a înscris în minutul 52 în poarta lui Marseille, fosta lui echipă, cu o lovitură de cap după o centrare din corner. OL putea face imediat 2-0, dar Lacazette a ratat a doua oară singur cu Rulli.

Trupa lui De Zerbi nu s-a lăsat și a revenit pe tabelă. Lirola a egalat din pasa lui Luis Henrique, apoi i-a dat el assist lui Ulisses Garcia, care a trimis un lob superb peste Lucas Perri. A venit apoi nebunia din prelungiri. Cherki a egalat în minutul 90+3, cu noroc.

Însă Marseille a câștigat la ultima fază, cu un gol superb al lui Rowe. Jucătorul lui OM a trecut de doi adversari, apoi a șutat tare la colțul lung, de pe linia de 16 metri, și a declanșat fiesta în tabăra lui Roberto de Zerbi.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
FCSB a recunoscut interesul pentru Lukas Zima! Anunțul făcut de Becali: „Ne trebuie un portar, lui Vlad nu-i mai arde!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură