FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - BUZĂU 5-1

Budescu, execuție ca în zilele bune » A uimit Bănia cu un voleu năprasnic

Constantin Budescu, execuție ca în zilele bune +9   FOTO
Constantin Budescu, execuție ca în zilele bune

Articol de - Publicat vineri, 16 august 2024 23:41 / Actualizat sambata, 17 august 2024 00:27

Constantin Budescu, 35 de ani, a înscris un gol superb în meciul dintre Universitatea Craiova și Gloria Buzău, scor 5-1.

La pauză, în Bănie, nou-promovata era condusă cu 2-0, golurile alb-albaștrilor fiind semnate de Denil Maldonado și Ștefan Bană.

Încercând să-și vitalizeze echipa, Andrei Prepeliță a efectuat PATRU schimbări la pauză. Printre jucătorii aruncați în luptă s-a numărat și veteranul Constantin Budescu, rezervă pentru a patra etapă consecutivă.

Constantin Budescu, supergol în Bănie

Cu Budescu pe teren, juveții au înscris și golul 3, în minutul 63, prin Alexandru Mitriță. La 4 minute distanță, talentatul mijlocaș al Gloriei a redus din handicap cu o execuție de zile mari.

Aflat în partea stângă, Sergiu Pîrvulescu l-a zărit pe Budescu la marginea careului advers. I-a centrat decarului, care a reluat din prima, un voleu năprasnic cu „șiretul”, execuție care l-a împietrit pe portarul gazdelor, Laurențiu Popescu.

+4 FOTO

A fost al doilea gol înscris de Budescu în acest sezon, după cel reușit runda precedentă, în 1-1 cu Rapid. Acea reușită a venit de la punctul cu var.

Match Quiz Rapid - Dinamo

Ce așteptări ai de la derby-ul bucureștean? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”