INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Emoții pentru Tottenham după accidentarea lui Kane » Vârful ar putea rata finalul campionatului

Articol de Raymond Füstös - Publicat luni, 13 martie 2017 15:26

Harry Kane, 23 de ani, este în pericol să rateze restul sezonului după o nouă accidentare suferită la gleznă.

Vârful lui Tottenham a ieșit șchiopătând de pe gazon după numai 6 minute din confruntarea cu Millwall din sferturile FA Cup, scor 6-0, sucindu-și glezna în urma unui tackle al lui Jake Cooper. Mauricio Pochettino, tehnicianul "pintenilor", este îngrijorat și se așteaptă la ce e mai rău, accidentarea asemănătoare din toamnă ținându-l departe de teren pe Kane timp de șapte săptămâni.

"Și-a sucit glezna piciorului drept, acum așteptăm concluziile doctorilor. Dar, din păcate, accidentarea pare trasă la indigo cu cea suferită în meciul cu Sunderland. Să sperăm că totul va fi bine", a declarat Pochettino, precizând că principalul marcator al echipei urmează să fie supus unor investigații amănunțite care vor arăta dacă ligamentele au avut de suferit.

Eventuala absență a lui Kane ar pune amprenta pe finalul de campionat al lui Tottenham, internaționalul englez fiind atuul lui Spurs cu 12 goluri în ultimele 10 partide. De asemenea, Kane este în pericol să rateze și meciurile naționalei cu Lituania și Germania.

19 goluri în 22 de prezențea reușit Harry Kane în acest sezon în tricoul lui Tottenham

Fii parte din redacția noastră! S-a lansat Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Tu nu mai ești căpitanul echipei de azi!” » Episod încins din vestiarul FCSB: „Nu mai merg nicăieri, băga-mi-aș...”
3 nume pe lista neagră la Barcelona » Supervedeta de care Flick vrea să scape la iarnă + Transferul dorit de Mourinho

„Nu mă mai uit la meciurile lui. Îi urez succes!” » Antrenorul care l-a descoperit pe Ștefan Târnovanu, mărturie dureroasă, chiar după FCSB - RFS

„Bătălia de la Santiago”, cea mai sângeroasă partidă din istoria fotbalului: Poliția a trebuit să intervină pe teren de 4 ori!