INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA

VIDEO Pe același stadion, aceeași bucurie și tot după un gol decisiv » Fantastica poveste a familiei de fotbaliști ajunsă în reflectoarele „sferturilor” Euro 2024!

Mikel Merino celebrează golul calificării Spaniei în semifinala Euro 2024 cu Franța / Foto: Imago +16   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 13:18 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 14:55

Mikel Merino (28 de ani), mijlocaș intrat în minutul 80 în locul lui Nico Williams, care a dat sentința în prelungiri contra Germaniei (2-1), a înscris la Stuttgart pe MHPArena, fost Neckarstadion, unde marcase tatăl Miguel pentru Osasuna într-un joc retur din Cupa UEFA (3-2). „E talismanul familiei Merino”, declară fotbalistul lui Real Sociedad, ce debutase tot pe arena șvabă în tricoul Furiei Roja!

Povestea dinastiei fotbalistice Merino continuă. Băiețelul căruia tatăl nu dorea să-i cumpere un balon și-l determina astfel să-l fure pe cel a colegilor de bătut mingea pe străzi s-a făcut mare. Nu doar ca vârstă, pentru că are deja 28 de ani și peste un deceniu la profesioniști, dar și ca valoare.

Atmosfera din fan zone-ul din Stuttgart în timpul meciului Spania - Germania, din sferturile Euro 2024 / FOTO: Eduard Apostol
+11 FOTO

Să intri în minutul 80, la 1-0 pentru Spania, naționala în tricoul căreia debutase în august 2020, în partida chiar împotriva Germaniei (ce coincidență) din Nations League (1-1), substituindu-l pe Sergio Busquets, în tensiunea dată de presiunea teribilă a gazdelor și să dai cu capul în penultimul minut din extra-time golul calificării în „sferturile" Euro 2024 este WOW!

VIDEO. Tatăl lui Mikel Merino a marcat tot golul 2 al spaniolilor

Seria neverosimilă a coincidențelor nu se oprește însă deloc aici. În Germania, tocmai la Stuttgart, și, culmea!, pe același stadion, acum MHPArena, pe 5 noiembrie 1991 Neckarstadion, tatăl său (la fel, mijlocaș), Angel Miguel Merino Torres, puncta decisv într-o victorie a Osasunei (club l care a crescut și Mikel, fiind născut în Pamplona).

Miguel ANgel Merino marca cu piciorul, din marginea careului mic, golul de 2-0 al Osasunei la Stuttgart

S-a terminat 3-2 cu VfB, în turul al doilea din Cupa UEFA (0-0, în prima manșă). Era tot a doua reușită a oaspeților trecută pe tabela de marcaj a arenei șvabe, devenite după 33 de ani MHPArena.

49de goluri în 497 de meciuri a avut Angel Miguel Merino pentru Leganes, Osasuna, Celta, Las Palmas, Burgos și Ceuta

A celebrat tot la colțul terenului arenei din Stuttgart

La fel cum se bucurase Angel Miguel, ce atunci avea 26 de ani (probabil între puținele detalii ce diferă în poveste, alături de faptul că a finalizat cu piciorul din careul mic și că a jucat titular), a ales să celebreze și Mikel. S-a dus către colțul terenului și a savurat desprinderea pe tabelă.

Toni Kroos a jucat ultimul meci al carierei / Sursă foto: Imago Images
+28 FOTO

Era aseară minutul 119, când fotbalistul lui Real Sociedad lovea perfect cu capul mingea centrată de Dani Olmo, altă rezervă introdusă inspirat (chiar dacă de nevoie, după accidentarea lui Pedri), de către selecționerul Luis de la Fuente.

Este, cu siguranță talismanul familiei noastre. Esre stadionul pe care numele Merino a scris istorie pentru Spania
Mikel Merino, mijlocaș Spania

Mikel Merino a decis calificarea ca un vârf veritabil!

Mikel intrase în minutul 80, în locul lui Nico Williams, o mutare cu care antrenorul Furiei Roja renunța practic total la ofensivă ca să apere avantajul fragil (ieșiseră Lamine Yamal și Morata).

Și tocmai mijlocașul defensiv suplimentar, introdus lângă Fabian Ruiz și Rodri, a dat, ca un vârf, lovitura de grației trupei lui Julian Nagelsmann, când toată lumea se pregătea de loviturile de departajare.

8goluri și 5 assisturi a reușit Mikel Merino în 45 de meciuri disputate pentru Real Sociedad în toate competițiile din sezonul trecut

Mikel Merino debuta la națională tot pe MHPArena

În fine, ultimul amănunt, ce vine să desăvârșească un scenariu demn de o carte, Mikel Merino a semnat abia al doilea gol pentru națională (întâiul la o competiție majoră), la zece luni de la reușita cu Cipru (6-0) din preliminarii, pe arena unde, pe 3 septembrie 2020, îmbrăca în premieră tricoul reprezentativei, avându-i colegi în teren pe Carvajal, Fabia Ruiz și Ferran Torres!

Tricoul rojo pe care Angel Miguel nu a ajuns niciodată să-l poarte, la niciun nivel de vârstă, fiind depășit de Mikel, ajuns aseară la 26 de selecții.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Episod de pomină în cantonamentul echipei de Liga 1: „Săream pe balcon și luam prăjituri. Să vă spun cum păcălea cântarul”
Atacantul ce-ar putea fi marea surpriză a lui Il Luce la națională: născut în Austria, joacă în cupele europene, este pe lista granzilor României
Nationala
Răsturnare de situație cu transferul anunțat de FCSB! Gigi Becali oferă doar jumătate din suma cerută

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP