INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  FRANȚA

FOTO Kylian Mbappe n-a mai prins finalul „sfertului” cu Portugalia în teren! Imagini îngrijorătoare cu starul Franței

Kylian Mbappe, în suferință pe banca de rezerve / Sursă foto: Imago Images +24   FOTO
Kylian Mbappe, în suferință pe banca de rezerve / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 00:29 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 00:57

Kylian Mbappe n-a mai prins în teren repriza a doua de prelungiri din „sfertul” Portugalia - Franța, câștigat de ai săi după executarea penalty-urilor. Starul „Les Bleus” a acuzat același disconfort la nas care nu-i dă pace la EURO, fiind surprins cu o pungă de gheață în mână la schimbare. A urmărit de pe bancă restul meciului, cu un limbaj al corpului mai mult decât îngrijorător. Loteria loviturilor de departajare a privit-o ca un „leu în cușcă”, agitându-se înainte de execuțiile coechipierilor.

Încă un meci, încă o evoluție neconvingătoare pentru Kylian Mbappe, anihilat de fundașii portughezilor în majoritatea șanselor pe care și le-a creat.

Atacantul „cocoșilor”, nevoit în continuare să folosească o mască de protecție în urma accidentării suferite în meciul cu Austria, a părut deseori lipsit de idei și repere, iar singurele sale șuturi cadrate au fost reținute fără probleme de Diogo Costa.

Kylian Mbappe n-a mai prins finalul „sfertului” cu Portugalia în teren

În consecință, Deschamps a luat decizia să nu mai mizeze pe cel mai important fotbalist al Franței în repriza a doua a prelungirilor.

După 105 minute petrecute în teren, Kylian a rămas pe bancă, durerile din zona nazală amplificându-se pe măsură ce meciul a continuat. În cele din urmă, selecționerul n-a avut decât să-l înlocuiască pe Mbappe, în locul căruia a fost introdus Bradley Barcola, fostul său coechipier de la PSG.

Camerele TV l-au fixat pe Mbappe imediat după fluierul de start al reprizei secunde de prelungiri. Iar vedeta „Les Bleus” era într-o suferință vizibilă, cu o uriașă pungă de gheață pe care și-o aplica în jurul nasului. Rezemat pe bancă, noul fotbalist al Realului continuă să tragă ponoasele ghinionului din primul meci, cu Austria, când și-a spart nasul.

Nici meciul cu portughezii n-a fost unul lipsit de turbulențe pentru Mbappe, lovit la un moment dat în jurul feței pe durata reprizei secunde din timpul regulamentar. Jurnaliștii francezi scriu că acesta era dezorientat în momentul schimbării și că nu știa cui să-i paseze banderola de căpitan.

Portugalia - Franța, superduel în sferturile Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages
+19 FOTO

Presa franceză a scris în ultimele zile despre dificultățile serioase cu care Mbappe se confruntă, Kylian acuzând că e incomodat serios de mască, pe lângă durerile pe care trebuie să le îndure în timpul meciurilor.

VIDEO Momentul surprins de GSP la Franța - Belgia face înconjurul planetei! Gestul lui Mbappe a fost ratat de televiziuni

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP