INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  METALURGS A DEFILAT

Adversara Vasluiului a învins astăzi cu 7-2!

Articol de GSP - Publicat marti, 05 august 2008 00:00

Metalurgs Ljepaja, viitoarea adversară din Cupa UEFA a lui FC Vaslui, a surclasat astăzi pe Jurmala în campionatul leton. Metalurgs a trecut de oaspeţii săi cu 7-2, Ģirts Karlsons remarcându-se printr-un hattrick. Acesta a deschis scorul în minutul 5, înscriind apoi în minutele 38 şi 57. De altfel, în minutul 57 scorul a devenit 7-0 pentru gazde, Jurmala reducând în final diferenţa prin două goluri marcate în ultimele 7 minute!
Un alt fotbalist care a impresionat în tabara celor de la Ljepaja a fost Oskars Kļava, autorul unei duble. Kļava joacă pentru Ljepaja înca din 2002, evoluand de atunci în peste 100 de meciuri pentru formaţia letonă.

Karlsons pare a fi cel mai periculos fotbalist al balticilor, varful jucând de-a lungul carierei sale şi la Shinnik Yaroslavl (2004) sau De Graashschap (2008). Karlsons are şi 24 de selecţii în echipa naţională, marcând de 6 ori pentru aceasta.

Metalurgs Ljepaja era clasată înaintea acestei etape pe locul 5, la doar două puncte însă de poziţia secundă. Acum, dupa 17 runde, adversara Vasluiului are 7 victorii, 8 remize şi doar 2 înfrângeri.

Galben-verzii vor juca prima manşă la Liepajas, pe 14 august, urmînd ca returul să se joace la Vaslui, pe 28 august.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”