SPORTURI  »  BASCHET  »  NBA / FINALA

LA Lakers se distanţează în finala NBA: 2-0

Articol de GSP - Publicat luni, 08 iunie 2009 00:00

Los Angeles Lakers a câştigat greu, în prelungiri, cu scorul de 101-96, a doua partidă a finalei NBA, în faţa echipei Orlando Magic şi conduce cu 2-0 la general.

Cel mai bun om al californienilor a fost din nou Kobe Bryant, care a reuşit 29 de puncte, însă echipa sa a avut aseară un meci mult mai greu decât cel din prima partidă, câştigată de Lakers cu 100-75.
Mai mult, Orlando Magic ar fi putut câştiga aseară pe Staples Center, însă aruncarea din ultima secundă a timpului regulamentar a lui Courtney Lee a ratat de puţin ţinta.

Şi Lakers ar fi putut obţine victoria în timpul regulamentar de joc, însă aruncarea lui Kobe Bryant a fost blocată de Hedo Turkoglu, cu doar o secundă rămasă de joc. După un timeout, jucătorul echipei din Florida, Lee, a ratat însă şansa de a echilibra scorul general al finalei NBA.

Rashard Lewis, autorul a 34 de puncte, Turkoglu, 22 de puncte şi Dwight Howard, 17 puncte şi 16 recuperări, au fost, aseară, cei mai buni oameni ai echipei din Orlando. Pau Gasol, care a reuşit 24 de puncte şi 10 recuperări, a reuşit şapte din cele 13 puncte marcate de Lakers în prelungiri.

Finala NBA, care se dispută după sistemul cel mai bun din şapte partide, se mută la Orlando pentru următoarele trei meciuri - dacă va fi cazul. Meciul trei va avea loc mâine.