SPORTURI  »  RUGBY  »  ROMANIA-PORTUGALIA 14-10 (0-7)

Munca si chin!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 septembrie 2007 00:00

Romania a obtinut prima victorie la Mondialul din Franta, dar ea s-a conturat abia in ultimele zece minute de joc. "E imperios necesar sa batem Portugalia, altfel ar fi o pata neagra pe obrazul nostru", spunea inainte de meci Romeo Gontineac, recordmenul de selectii in echipa Romaniei. "Tricolorii" au intrat insa usor lipsiti de concentrare in fata lusitanilor, pe care-i batusera mereu in ultimul timp. Tot timpul in terenul adversarilor, romanii au cazut prada propriilor greseli, de care debutantii la Mondiale au profitat din plin. In minutul 18, la o tusa pe repunere romaneasca,  portughezii au recuperat si Joaquim Ferreira a inscris un eseu la care adversarii nu prea visau. A transformat Pinto Duarte si scorul era 7-0 pentru Portugalia! Pina la pauza nu s-a mai schimbat nimic, in ciuda dominarii teritoriale a "tricolorilor".

In repriza a doua, antrenorul Daniel Santamans i-a introdus pe teren pe Socol si Tincu si pentru portughezi a fost si mai greu sa reziste. In minutul 63, Tincu a marcat al doilea eseu al sau la Mondiale, in urma unei actiuni prelungite a Romaniei. Calafeteanu a transformat si a egalat. Portugalia a trecut iar in avantaj, in minutul 70, in urma unei lovituri de pedeapsa, dar ai nostri au dat lovitura de gratie in minutul 72, prin Corodeanu. Jucatorul din linia a treia a profitat de pasul inapoi al lusitanilor si pe inaintarea Romaniei a mai culcat o data balonul in terenul de tinta. Dumbrava si-a trecut si el in cont primele doua puncte la Mondiale si a stabilit scorul final, 14-10, tot stelistul ratind sansa de a desprinde Romania in urma unei lovituri de pedeapsa care a lovit bara.

Romania

15. Iulian Dumitras - 14. Catalin Nicolae, 13. Ionut Dimofte, 12. Romeo Gontineac, 11. Catalin Fercu - 10. Danut Dumbrava, 9. Valentin Calafeteanu (63 Lucian Sirbu) - 8. Ovidiu Tonita (cpt) (66 Valentin Ursache), 7. Florin Corodeanu, 6. Alexandru Tudori (41 Sorin Socol) - 5. Cristian Petre, 4. Cosmin Ratiu - 3. Bogdan Balan (51 Ion Paulica), 2. Razvan Mavdorin (41 Marius Tincu), 1. Cezar Popescu (61 Bogdan Balan)
Rezerve: 21. Florin Vlaicu, 22. Gabriel Brezoianu

Portugalia
15. Pedro Leal - 14. Pedro Carvalho, 13. Federico Sousa, 12. Diogo Mateus, 11. Miguel Portela - 10. Duarte Cardoso Pinto (63 Goncalo Malheiro), 9. Jose Pinto (75 Luis Pissarra) - 8. Tiago Girao, 7. Joao Uva, 6. Diogo Coutinho - 5. David Penalva (79 Salvador Palha), 4. Goncalo Uva - 3. Ruben Spachuck, 2. Joaquim Ferreira (cpt.) (51 Joao Correia), 1. Rui Cordeiro.
Rezerve: 16. Juan Manuel Mure, 19. Paulo Murinello, 22. Pedro Carvalho.
Au marcat: Tincu un eseu, Corodeanu un eseu, Calafeteanu o transformare, Dumbrava o transformare, respectiv Ferreira un eseu, Duarte Pinto o transformare, Goncalo Malheiro o lovitura de pedeapsa

A cincea victorie
Succesul in fata Portugaliei e al cincelea al Romaniei in istoria Cupelor Mondiale de rugby si primul la actuala editie. "Tricolorii" au invins pina acum Zimbabwe in 1987 (21-20), Fiji in 1991 (17-15), Statele Unite in 1999 (27-25) si Namibia in 2003 (37-7). Succesul asigura Romaniei locul al patrulea in grupa, inaintea meciului cu Noua Zeelanda, Portugalia neputind sa ne mai depaseasca. Meciul cu Romania a fost ultimul pentru lusitani la editia din 2007.

Clasament Grupa C
1. Noua Zeelanda    3    3    0    0    234-27    15p
2. Scotia    3    2    0    1    98-50    10p
3. Italia    3    2    0    1    69-99    8p
4. Romania    3    1    0    2    32-76    1p
5. Portugalia    4    0    0    4    38-209    1p
Partidele viitoare: Noua Zeelanda-Romania (29.09), Scotia-Irlanda (29.09)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”