FOTBAL  »  LIGA 2  »  "U" CLUJ - FC ARGEŞ 2-0

Vioara Lemnaru

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 noiembrie 2009 00:00

Fostul atacant al lui Dinamo a răpus liderul la Cluj, readucînd "şepcile roşii" în calculele promovării

Cu brazilianul Machado în teren, "şepcile roşii" nu pierd. Golgeterul clujenilor a fost protagonistul începutului de meci. Spiriduşul Adrian Popa a şarjat în banda dreaptă, a centrat în careu, de unde Machado (15) a împins mingea în plasă, dar cu mîna.

"Studenţii" au rămas în avanposturi şi au înscris din nou. Iacob i-a furat o minge lui Tameş, a urmat un schimb cu Machado şi o pasă în careu, care, l-a lăsat pe Lemnaru singur cu Boşneag. Adus în vară de la Dinamo, atacantul a plasat mingea în colţul lung pentru 1-0 (22). Gazdele au mai avut o ocazie mare pînă la pauză, cînd Machado a trimis în plasa laterală din cădere (34), în timp ce oaspeţii nu au ameninţat deloc poarta lui Huţan.

Lovitura decisivă a dat-o tot Lemnaru (54), care a profitat de pasa neglijentă înapoi a lui Lăcustă şi a împins, prin alunecare, balonul în plasă. Replica liderului s-a lăsat în zadar aşteptată. Jocul piteştenilor a fost la fel ca vremea de afară, în ceaţă. Singurul şut pe spaţiul porţii lui Huţan a venit abia în ultimul minut de prelungire, din piciorul lui Dulcea. "U" a cîştigat lejer derby-ul cu FC Argeş şi a reintrat în lupta pentru promovare.

Antrenorul Walter
Patronul "şepcilor roşii", Florian Walter, a urmărit meciul de pe banca tehnică a "studenţilor" (foto), de lîngă "secundul" Costică Olariu şi antrenorul Cristi Dulca. "A fost dorinţa dînsului să simtă pulsul jocului şi iarba din teren de aproape. Pe mine nu m-a deranjat absolut deloc", a spus Dulca, care l-a îmbrăţişat pe Walter la a doua reuşită a lui Lemnaru.

Piteştenii acuză
Nemulţumit de rezultat, tehnicianul piteştenilor, Ionuţ Badea, a acuzat jocul dur al gazdelor. "Am pierdut şi din cauza unor lucruri independente de noi. Echipa din Cluj a fost mai mult decît agresivă. I s-a permis asta şi şi-au atins scopul. Nici starea gazonului nu ne-a avantajat", a afirmat Badea. Cei 20 de suporteri argeşeni prezenţi la meci l-au contestat vehement pe Cornel Penescu, reţinut în procesul "Mită la arbitri", cerîndu-i să vîndă echipa.

"Îi felicit pe jucători că au luptat de la început şi pînă la sfîrşit. A fost victoria lor. Cu echipele mari avem altă atitudine, dar trebuie să ne mobilizăm la fel şi cu echipele mici. Cu punctele obţinute cu echipele mici se promovează"