INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  CONTROVERSELE MONDIALULUI

Controversele Mondialului » "Mîna lui Dumnezeu"

Articol de - Publicat luni, 31 mai 2010 00:00

Sferturi CM 1986 » Argentina - Anglia 2-1

Golul marcat de Maradona cu mîna în poarta Angliei din 1986 este poate cel mai controversat din întreaga istorie a Cupei Mondiale.

Decarul argentinian a recuperat o minge la mijlocul terenului în debutul primei reprize. Acesta i-a pasat lui Valdano în dreapta şi a fugit spre careul advers. Centrarea a venit iar Diego a reuşit să cîştige duelul cu portarul Peter Shilton, trimiţînd cu mîna balonul în poartă.

Cîteva minute mai tîrziu Maradona reuşea un alt gol istoric, driblînd jumătate din echipa Angliei. După partidă, acesta avea să spună că primul gol s-a marcat "un pic cu capul lui Maradona şi un pic cu mîna lui Dumnezeu".

Argentina avea să cîştige meciul cu 2-1 şi să obţină calificarea în semifinale, trimiţînd Anglia acasă. 23 de ani mai tîrziu, Maradona rămîne în continuare inamicul numărul unu al britanicilor.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
UEFA nici n-a vrut să audă! Decizie controversată înainte de Lituania-România » „Tricolorii” au fost interziși: „Nu se poate”