FOTBAL  »  NATIONALA  »  TINERET

liveTEXT Ungaria - România 1-2, FINAL>> ROMÂNIA S-A CALIFICAT LA TURNEUL FINAL!!!!!

Articol de GSP - Publicat marti, 29 martie 2011 00:00 / Actualizat marti, 29 martie 2011 19:45

După ce echipa naţională "Under 17" a României a cîştigat împotriva Rusiei, scor 2-1, şi a urcat pe primul loc în în grupa 7 a Turului de Elită pentru Campionatul European din 2011, "tricolorii" joacă azi, de la ora 18.00 meciul decisiv pentru calificare împotriva Ungariei.

Min. 1 - A început meciul. În tribune sînt 500 de spectatori.
Min. 2- GOOOOL 0-1 - Filip deschide scorul după o bîlbîială a maghiarilor în defensivă
Min. 5 - Himcinschi este faultat de către Eperjesi, dar lovitura liberă este irosită de tinerii noştri
Min. 6 - Acelaşi Himcinschi este surprins în poziţie de ofsaid
Min. 7 - Lőrinczy scapă pe contraatac şi este în apropierea careului nostru de 16 metri, dar fundaşii reuşesc să respingă fără probleme
Min. 8 - Petrescu recuperează o minge în atac, dar Himcinschi nu reuşeşte să profite
Min. 9 - Naţionala se apără bine, maghiarii încearcă şutul de la distanţă, fără probleme pentru Brănescu
Min. 11 - Petrescu driblează în careul maghiarilor, dar şutul său este blocat. Cornerul a fost executat de Buia junior, dar Puţanu şterge mingea cu capul
Min. 12 - Ţîru se complică la mijlocul terenului, dar gazdele nu profită şi Brănescu reuşeşte să reţină balonul
Min. 15 - Roşu încearcă să recupereze o minge în cercul de la centrul terenului, dar faultează
Min. 16 - Juniorii au cedat deliberat posesia jocului, dar maghiarii nu reuşesc să se apropie de poarta noastră
Min. 21 - Căpitanul Szilvasi încearcă o minge lungă pentru atacanţi, însă balonul se duce în afara terenului
Min. 22 - Primul şut spre poartă al Ungariei, dar Mark Szécsi trimite mult pe lîngă poartă
Min. 25 - Lovitură liberă periculoasă din marginea careului nostru. Execută Prosser mult peste bara transversală
Min. 27 - Szécsi este faultat de Bogdan Ţîru în marginea careului, execută Lorinczy, însă fără rezultat. Maghiarii pun presiune pe careul nostru, dar fundaşii români se descurcă
Min. 28 - Mişu execută o lovitură liberă, însă defensiva gazdelor respinge în aut. Contraatac al maghiarilor, Mitache e la post
Min. 30 - Himcinschi este faultat, dar arbitrul nord-irlandez nu dictează nimic. Atacantul Unirii Alba Iulia se resimte, avînd nevoie de îngrijiri medicale
Min. 32 - Himchinschi l-a întors pe Farkaş şi a şutat bine, dar mingea s-a dus puţin peste bara transversală
Min. 34 - GOOOOOL - 0-2 -  Ungurii nu-l pot opri pe Himchinschi, care este faultat la 20 de metri de poartă. Iulian Roşu execută lovitura liberă imperial în colţul lung
Min. 36 - Lorinczy şutează plasat, cu efect, dar Brănescu s-a întins şi a reuşit să respingă în corner
Min. 37 - Steliano Filip scapă pe contraatac, dar ratează pasa
Min. 38 - Lovitură liberă executată de la peste 30 metri executată de Buia junior, dar balonul nu nimereşte cadrul porţii
Min. 40 - De la margine, se arată un singur minut de prelungire. La juniori under 17, repriza durează doar 40 de minute

Pauză. România conduce cu 2-0 prin golurile lui Stelian Filip şi Iulian Roşu

Min. 41 - S-a reluat partida. Ungurii fac prima schimbare. Intră Szenes în locul lui Prosser
Min. 43 - Filip îl angajează în adîncime pe Himchinschi, dar driblingul său nu e reuşit
Min. 45 - Schimbare la România. Iese Darius Buia, intră Andrei Vaştag
Min. 47 - Himchinschi faultează în atac, după o acţiune a lui Ţîru
Min. 50 - Roşu încearcă o acţiune pe partea dreaptă, dar faultează în atac
Min. 51 - Jucătorii lui Adrian Văsîi nu lasă nici un spaţiu gazdelor, se apară exact în jumătatea proprie
Min. 52 - Ţîru a faultat din spate un adversar, dar este iertat de arbitru
Min. 55 - Novothny intră mai dur la Mişu, dar "centralul" nord-irlandez doar îl atenţionează
Min. 57 - Şut al lui Petrescu de la 30 de metri, însă departe de buturi
Min. 59 - Claudiu Bumba intră în echipa noastră, iese autorul golului secund, Iulian Roşu. Ungaria face şi ea o schimbare, intră Karacs în locul Eperjesi
Min. 63 - Vaştag respinge din marginea careului, în faţa lui Szecsi
Min. 65 - Ţîru este faultat dur de Farkaş, iar arbitrul arată primul cartonaş galben al partidei. Ţîru se resimte, dar îşi reia locul în echipă
Min. 67 - Cursă a lui Petrescu pe partea dreaptă, dar centrarea sa e blocată de defensiva maghiară
Min. 68 - Banai este faultat de Puţanu într-un duel aerian
Min. 70 - Ungurii se chinuie să ajungă în apropierea careului nostru, în timp ce jucătorii noştri nu se complică deloc
Min. 73 - Contraatac al lui Steliano Filip, dar Pinter l-a blocat pe mijlocaşul de la LPS Banatul
Min. 74 - Corner executat de Mişu, dar ungurii reuşesc să degajeze balonul din careu
Min. 75 - GOL UNGARIA - Mitache l-a scăpat din marcaj pe Szecsi, care a înscris dintr-un voleu din interiorul careului mare
Min. 77 - Himcinschi ratează din 4 metri, luîndu-l la ţintă pe Banai. Steliano Filip faultează la mijlocul terenului şi primeşte cartonaşul galben
Min. 78 - Adrian Iancu îi locul lui Himcinschi. România face presing în jumătatea maghiarilor, care degajează la disperare
Min. 79 - Penalty pentru Ungaria. Neag faultează în ultimul minut. Brănescu apără reluarea lui Szecsi!!!!
Min. 80 - Se arată 3 minute de prelungire de la margine. Văsîi strigă de pe margine la jucătorii săi, le cere să fie calmi
Min. 83 - Ungurii presează în jumătatea proprie, degajăm orice balon care ajunge la noi. Petrescu degajează, pericolul trece. Se fluieră finalul, România s-a calificat la turneul final din Serbia.

ECHIPELE
Ungaria U17 (ant. Ferenc Bene): 12 Dávid Banai - 3.Gábor Eperjesi, 4.Dániel Zámbó, 5.Péter Szilvási, 8.András Pintér, 9.Soma Novothny, 10.Attila Lőrinczy, 11.Márk Szécsi, 14.Aurél Farkas, 16 Martin Zsirai, 17.Dániel Prosser

ROMÂNIA U17 (ant.Adrian Văsâi): 1.Constantin Brănescu - 2.Ionuţ Mişu, 4.Bogdan Mitache, 5.Adrian Puţanu, 7. Steliano Filip, 8.Bogdan Ţîru, 11.Darius Buia, 13.Ioan Neag, 14.Ioan Petrescu, 15.Iulian Roşu, 17. Fabian Himcinschi

Arbitrul întîlnirii este Arnold Hunter, din Irlanda de Nord.

Clasamentul după trei etape
1. ROMÂNIA  - 7 puncte
2. Rusia  - 6 puncte
3. Ungaria  - 3 puncte
4. Islanda  - 1 punct

La turneul final al Campionatului European se califică doar prima clasată din grupă.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Nu mă pot abține” » Alimentul „interzis” pe care-l savurează Iuliana Pepene: „N-aș renunța niciodată la el”
Fitness
Gigi Becali exultă: „Am luat 2,5 milioane de euro, România a crescut economic, e tare!”
Europa League

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură