SPORTURI  »  AUTO  »  FORMULA 2

UPDATE // Performanţă INCREDIBILĂ pentru Mihai Marinescu: locurile 4 şi 5 la Silverstone

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 aprilie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 17 aprilie 2011 17:38

UPDATE // Mihai Marinescu a avut încă o evoluţie apreciată în cea de-a doua cursă a Grand Prix-ului de la Silverstone, terminînd al cincilea, deşi a plecat de pe poziţia a noua a grilei de start.

Imediat după start, românul şi-a depăşit trei adversari, apoi s-a regăsit în plasa neamţului Hegewald, care s-a închis foarte bine şi şi-a păstrat poziţia. Mihai Marinescu a terminat al şaselea , dar va profita de pe urma descalificării britanicului Bratt, care a refuzat să intre la boxe deşi a fost penalizat de stewardzi cu un drive-through.

Pilotul român Mihai Marinescu a reuşit ieri o performanţă incredibilă în Marele Premiu de la Silverstone, în Formula 2.

Mihai Marinescu a avut un parcurs fără greşeală în prima cursă de Formula 2 a sezonului 2011. Plecat de pe poziţia a cincea a grilei de start, braşoveanul în vârstă de 22 de ani a reuşit să câştige o poziţie chiar în primul tur, după ce britanicul Alex Brundle a ieşit larg într-un viraj, anunţă Automarket.ro.

Românul s-a distanţat rapid de urmăritori, dar nu a putut ţine pasul  cu ocupantul locului 3, Miki Monras, nereuşind astfel să urce pe podium.

Cursa a fost câştigată de italianul Marko Bortolotti, care a plecat din pole position şi a condus ostilităţile din primul până în ultimul tur, iar britanicul Will Bratt a urcat pe a doua treaptă a podiumului.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Curtea de Apel a luat decizia definitivă! Mircea Rednic a câștigat procesul, Dinamo e bună de plată!
OUT din derby! Absență de ultimă oră pentru FCSB împotriva lui Dinamo: „Nu are ritm, nu riscăm”

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac