SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANȚEI

VIDEO Uluială în lumea ciclismului » Pogacar a spulberat timpul lui Pantani pe Plateau de Beille! E aproape de al 3-lea triumf în Turul Franței

Slovenul Tadej Pogacar (25 de ani) a câștigat etapa cu numărul 15 din Turul Franței și este tot mai aproape de alt treilea triumf la general în „Marea Buclă”.

Articol de - Publicat duminica, 14 iulie 2024 21:07 / Actualizat luni, 15 iulie 2024 09:06

Tadej Pogacar, câștigătorul Turului Franței în 2020 și 2021, este într-o ligă proprie la actuala ediție.

Tadej Pogacar, timp legendar în Turul Franței

Etapa cu numărul 15 a fost una cu final în cățărare, între Loudenvielle și Plateu de Beille. Pogacar și rivalul Jonas Vingegaard au mers umăr la umăr până în ultimii 5,4 kilometri.

Slovenul, ciclistul celor de la UAE Team Emirates, a lansat un atac dominant. A câștigat etapa cu un avans de un minut și 8 secunde față de Vingegaard. Podiumul a fost completat de Remco Evanepoel.

15,8 kmare cățărarea de categorie specială Plateau de Beille, cu o pantă medie de 7,9%

Prestația lui Tadej a stârnit multe discuții în lumea ciclismului. A încheiat legendara cățărare Plateau de Beille în 39 de minute și 5 secunde. A spulberat cu mai bine de 3 minute precedentul record, setat de Marco Pantani în 1998.

A fost o zi incredibilă. Sunt extrem de mulțumit de foram pe care o traversez. A fost o zi foarte grea, caniculară. De obicei am probleme în astfel de condiții. Echipa a făcut o treabă excelentă, a venit cu o strategie perfectă pentru a ne răcori. Visma a decis să controleze cursa astăzi, a stabilit un ritm intens pe cățărare. Am fost la limită în momentul primului atac al lui Jonas, apoi m-am simțit mai bine. Adam Yates mi-a spus că Plateau de Beille este cea mai grea cățărare din cariera lui. Mă bucur că am putut câștiga aici

- Tadej Pogacar

VIDEO. Rezumatul etapei cu numărul 15 din Turul Franței! Pogacar, irezistibil

Tadej Pogacar, lider în Turul Franței

Cu triumful de astăzi, Pogacar s-a desprins în fruntea ierarhiei „tricoului galben”. Are un avans de 3 minute și 9 secunde față de Vingegaard. Cum arată top 10:

În Turul Franței urmează o zi de pauză. Mai sunt de disputat 6 etape. Locul unde Vingegaard ar putea recupera ceva timp este contratimpul individual din ultima rundă, unul de 33,7 km între Monaco și Nice.

Clasamentul tricoului verde (puncte):

Clasamentul cățărătorilor

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
5 declarații ȘOC ale lui Constantin Anghelache, securistul „Eftimie Gelu”, cel care a adus Amigo în România: „Ceaușescu a refuzat să creadă în realitatea pe care i-au transmis-o nemții”

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac