FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL

FOTO Scor de forfait în amicalul Farul - CSA Steaua » Hagi a folosit echipa standard, Oprița a apelat la experimente

„Marinarii” s-au impus la scor de neprezentare în fața Stelei / Sursă foto: Facebook@ Farul Constanța

Articol de - Publicat vineri, 05 iulie 2024 18:59 / Actualizat vineri, 05 iulie 2024 19:40

Farul Constanța și-a luat revanșa pentru înfrângerea usturătoare suferită zilele trecute în fața campioanei din Republica Moldova, Petrocub Hîncești, 1-5, impunându-se la scor de neprezentare, vineri, în fața divizionarei secunde CSA Steaua, scor 3-0.

Farul Constanța n-a stat la discuții cu roș-albaștrii lui Daniel Oprița, care au rezistat doar 38 de minute în partida disputată în baza „marinarilor” de la Ovidiu. Dobrogenii au deschis scorul grație armeanului Narek Grigoryan, acesta fiind, de altfel, scorul pauzei.

Farul, victorie la scor de neprezentare cu Steaua

Farul și-a conservat avantajul în partea secundă și a mai înscris de două ori până la final, reușitele purtând semnăturile a doi puști din Academia „Regelui”. Alin Cocoș, un atacant de 17 ani, a făcut 2-0 în minutul 79, Iustin Doicaru, mijlocaș de aceeași vârstă, stabilind scorul final în minutul 89.

Hagi a optat pentru o formulă cât mai apropiată de cea standard, pe care o va utiliza, cel mai probabil, și în prima etapă. „Experimentele” și-au făcut prezența abia în ultima treime a partidei.

Echipa de start utilizată de Hagi: Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu,. Gustavo, Ganea - Queirós, Vînă, Grameni - Grigoryan, Rivaldinho, Cojocaru
Au mai jucat: Ducan - Cercel, Martinovic, Duțu, Dănuleasă, Lazăr, N.Popescu, Banu, Grosu, Doicaru, Cocoș, Andronache

A fost ultimul test de verificare al constănțenilor, care vor debuta în noul sezon al Superligii acasă, pe 12 iulie, în compania Unirii Slobozia.

Primul „11” folosit de Oprița în prima repriză: Horia Iancu -Florin Răsdan, Dean Beța, Rober Sierra, Adrian Ilie - Rareș-Ionuț Maeschi, David Matei, Adrian Pop, Rareș Enceanu - Adi Popa, Alexandru Dane

Formula roș-albaștrilor în repriza secundă: Rafael Munteanu (Adrian Frănculescu) – Stephan Drăghici, Daniel Vîrtej, Mihai Kereki, Gabriel Nedelea – David Păcuraru, Daniel Iglesias, Alin Raicu, Răzvan Florea – Bogdan Chipirliu, Ignacio Heras.

Pentru „militari”, care și-au început vara cu un cantonament la Căile Grădiștei, urmează un stagiu de pregătire care se va desfășura la baza din Ghencea. Până la startul noului sezon, roș-albaștrii vor disputa șase partide de verificare.

Scor de forfait în amicalul Farul - CSA Steaua  » Hagi a folosit echipa standard, Oprița a apelat la experimente
Steliștii în meciul amical de la Ovidiu / Sursă foto: Facebook@ Steaua București

Partidele amicale disputate de Farul în pauza competițională

- 26 iunie: Farul - Cernomore Varna (locul 2 în Bulgaria): 0-1

- 29 iunie: cu Petrocub Hâncești (campioana Moldovei) 3-2 ( Banu 15, Cocoș 59, Stoian 60)

- 29 iunie: Petrocub Hâncești (campioana Moldovei) 1-2 (Stoian)-

3 iulie: Petrocub Hâncești (campioana Moldovei) 1-5

- 5 iulie, ora 17.00, cu CSA Steaua, 3-0

VIDEO Imagini de la antrenamentele susținute de Farul în cantonamentul de la Ovidiu

Apelul tulburător făcut de Vitali Klitschko, după ce rușii au bombardat Spitalul de copii din Kiev: „Cine suntem noi dacă permitem așa ceva?”
Altele
Basarab Panduru e sceptic! A lansat o ipoteză surprinzătoare după lovitura dată de CFR: „Eu nu cred”
Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat plecarea unui fotbalist: „L-am dat gratis”

Reacție de milioane la muzeul Maybach din Bavaria, la vederea imaginilor cu Gigi Becali reparându-și limuzina cu ranga

Toni Kroos, discurs manifest despre imigrația din Germania: „M-aș simți inconfortabil dacă fiica mea ar ieși după ora 23 în Germania”