Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  GERMANIA

FOTO Finalul agonizant al „erei Toni Kroos” » Imagini emoționante la final, după eliminarea Germaniei de la EURO. Legenda nemților a rămas minute bune pe gazon

Toni Kroos a jucat ultimul meci al carierei / Sursă foto: Imago Images +32   FOTO
Toni Kroos a jucat ultimul meci al carierei / Sursă foto: Imago Images

Articol de , - Publicat vineri, 05 iulie 2024 21:45 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 02:01

Germania a fost eliminată de la Europeanul găzduit pe teren propriu, nemții fiind învinși de Spania, 1-2, la capătul unui meci dramatic, întins pe 120 de minute. Ibericii au avut câștig de cauză în prelungirile agonizante de la Stuttgart, în care nemților le-a fost refuzat un penalty la 1-1, la hențul lui Cucurella. A fost, totodată, ultimul meci al lui Toni Kroos, cel care a și avut ultima atingere de balon a partidei.

E gata, visul Germaniei s-a văzut spulberat în sferturile de finală ale EURO 2024. Nemții au fost „ștampilați” de Mikel Merino în repriza a doua a prelungirilor și n-au mai găsit resurse pentru egalare, deși au atacat cu toate liniile în ultimele minute ale partidei.

Final agonizant pentru Toni Kroos. A avut ultima atingere a meciului pierdut dramatic de „panzere”

Eliminarea Germaniei a reprezentat și ultimul meci din sclipitoarea carieră a lui Toni Kroos, mijlocașul care și-a anunțat surprinzător retragerea în primăvară. După ce și-a adjudecat un nou trofeu suprem alături de Real Madrid, la chiar ultima apariție în tricoul „Los Blancos”, „veteranul” de 34 de ani a fost liderul Die Mannschaft la ultimul turneu final al carierei.

Kroos a fost integralist în fața Spaniei și, ca într-un final de basm, a avut ultima atingere a partidei, lovitura liberă executată în prelungirile prelungirilor în brațele lui Unai Simon

+28 FOTO

Finalul unei ere. Toni Kroos a jucat ultimul meci al carierei

Bucuria Spaniei a trecut în plan secund, toate camerele au mers pe Kroos după fluierul final al lui Anthony Taylor.

Epuizat după meciul jucat într-un ritm infernal, neamțul era vizibil marcat de efort, dar și de emoții. Cu capul în pământ și copleșit de emoții, a rămas minute bune pe teren, printre cei care au venit să-l consoleze numărându-se, cum era de așteptat, foștii săi coechipieri de la Real, Nacho, Carvajal și Joselu. Povestea a ajuns la final.

+28 FOTO

„Am fost aproape, asta face înfrângerea și mai amară. Visul nostru s-a spulberat”

Toni Kroos a oferit și un scurt interviu după meciul care a consemnat finalul carierei sale:

„A fost un meci în care am dat tot ce am avut. Am fost aproape. Asta face înfrângerea și mai amară.

(întrebat dacă este dezamăgit de fianlul carierei) În acest moment, ieșirea din turneu este cea mai mare îngrijorare. Avem un obiectiv mare împreună. Acum, visul nostru s-a spulberat, chiar dacă vom realiza că am avut un turneu bun. Putem fi mândri”, a spus Kroos, conform bild.de.

VIDEO Momentele surprinse de reporterii GSP: Fanii germani, PRĂBUȘIȚI! Spania dă lovitura în minutul 119, prin Mikel Merino, și merge în semifinalele EURO 2024

Apelul tulburător făcut de Vitali Klitschko, după ce rușii au bombardat Spitalul de copii din Kiev: „Cine suntem noi dacă permitem așa ceva?”
Altele
Basarab Panduru e sceptic! A lansat o ipoteză surprinzătoare după lovitura dată de CFR: „Eu nu cred”
Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat plecarea unui fotbalist: „L-am dat gratis”

Reacție de milioane la muzeul Maybach din Bavaria, la vederea imaginilor cu Gigi Becali reparându-și limuzina cu ranga

Toni Kroos, discurs manifest despre imigrația din Germania: „M-aș simți inconfortabil dacă fiica mea ar ieși după ora 23 în Germania”