Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA

UPDATE Spania, DECIMATĂ pentru semifinalele Euro! 3, dacă nu chiar 4 titulari de astăzi vor fi indisponibili. Eroare pe transmisiunea partidei

Pedri a ieșit accidentat după doar câteva minute de joc // foto: Guliver/gettyimages +32   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 05 iulie 2024 22:02 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 00:20

Spania s-a calificat în semifinalele Euro 2024 după 2-1 cu Germania în „sferturi”, dar va fi fără cel puțin 3 dintre titularii de astăzi în penultimul act, în care va înfrunta una dintre Franța și Portugalia.

Spania a depășit cel mai mare obstacol întâlnit până acum la Euro 2024, eliminând reprezentativa țării gazdă, Germania, 2-1 la finalul celor două reprize de prelungiri.

În semifinale, pe iberici îi așteaptă o altă misiune de foc, urmând a înfrunta câștigătoarea celuilalt „sfert” de astăzi, Portugalia sau Franța.

Misiunea Spaniei va fi cu atât mai dificilă cu cât cel puțin 3 titulari de astăzi vor fi indisponibili!

Spania - Germania // FOTO: Cristi Preda (GSP)
+28 FOTO

Spania, DECIMATĂ pentru semifinale! 3, dacă nu chiar 4 titulari de astăzi vor fi indisponibili

Doi dintre ei vor fi suspendați: stoperul Robin Le Normand pentru cumulul de cartonașe galbene, fundașul dreapta Dani Carvajal pentru eliminarea din finalul partidei. El ar fi ratat oricum semifinala, chiar dacă nu vedea „roșu”, fiind deja avertizat în prima repriză a prelungirilor, respectiv în meciul cu Italia.

Pe lista indisponibililor îl adăugăm pe mijlocașul Pedri, accidentat încă din primele minute ale meciului, după o ciocnire la nivelul genunchilor cu Toni Kroos. Dacă nu a putut continua partida de astăzi, este greu de crezut că se va reface în timp util pentru partida din semifinale.

Numărul indisponibililor ar putea urca la 4, în funcție de cum evoluează situația mijlocașului Fabian Ruiz. El a ieșit în minutul 102 astăzi, șchiopătând ușor, și este incert în vederea penultimului act.

Eroare cu Alvaro Morata. Nu a luat deja galben, conform raportului de joc

După golul lui Mikel Merino din minutul 119, reușita care i-a trimis pe iberici în careul de ași, pe grafică a apărut că și atacantul Alvaro Morata a fost avertizat. Al fi fost al doilea „galben” de la turneu, ceea ce ar fi provocat absența șeptarului în semifinale, însă în raportul oficial de joc nu apare respectivul cartonaș. Raportându-ne la informațiile din prezent, se pare că Morata va avea drept de joc în semifinale.

O posibilă formulă a Spaniei cu toți acești absenți: Simon - J. Navas, Nacho, Laporte, Cucurella - Rodri, Merino - Yamal, Olmo, Williams - Morata.

Apelul tulburător făcut de Vitali Klitschko, după ce rușii au bombardat Spitalul de copii din Kiev: „Cine suntem noi dacă permitem așa ceva?”
Altele
Basarab Panduru e sceptic! A lansat o ipoteză surprinzătoare după lovitura dată de CFR: „Eu nu cred”
Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat plecarea unui fotbalist: „L-am dat gratis”

Reacție de milioane la muzeul Maybach din Bavaria, la vederea imaginilor cu Gigi Becali reparându-și limuzina cu ranga

Toni Kroos, discurs manifest despre imigrația din Germania: „M-aș simți inconfortabil dacă fiica mea ar ieși după ora 23 în Germania”