INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA

„Vei putea juca în semifinale?” » Harry Kane a făcut anunțul, după ce s-a accidentat în Anglia - Elveția

Harry Kane, foto: Getty Images +44   FOTO
Harry Kane, foto: Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 23:39 / Actualizat duminica, 07 iulie 2024 00:44

Harry Kane (30 de ani) a ieșit accidentat în meciul pe care Anglia l-a câștigat la loviturile de departajare în fața Elveției, în „sferturile” Euro 2024. La final, starul englezilor a vorbit despre problema cu care s-a confruntat și a anunțat dacă va putea evolua în semifinala cu Olanda sau Turcia.

Anglia a avut un meci extrem de complicat cu Elveția. Nu și-a creat nicio ocazie până în ultimele minute și s-a văzut condusă din minutul 75, după golul lui Embolo. Saka a egalat 5 minute mai târziu și a trimis partida în prelungiri.

Scorul a rămas neschimbat și s-a trecut la loviturile de departajare. Deși Kane era unul dintre oamenii de bază în cazul unor astfel de momente, a ieșit accidentat în minutul 109, iar la final a vorbit despre acest moment.

Harry Kane, imediat după calificarea Angliei în semifinalele Euro 2024: „A fost cea mai mare presiune”

Kane a vorbit și despre reușita colegului său de la națională, Bukayo Saka. Desemnat omul meciului, jucătorul lui Arsenal i-a salvat pe englezi și a înscris și la loviturile de departajare. Întrebat dacă va putea juca în semifinale, Harry Kane a asigurat că totul este în regulă și va fi apt de joc.

Sunt bine. Am avut crampe. A fost bine, pentru că Ivan (n.r. Toney) este incredibil la loviturile de departajare. Totul este bine. A fost un moment special pentru Bukayo (n.r. - Saka). A fost ciudat de calm la loviturile de departajare. Cred că loviturile de departajare reprezintă cea mai mare presiune pe care o poți simți ca fotbalist profesionist.

Dar pentru Saka e un mare plus, a trecut peste perioada grea din 2020. Sunt cu adevărat mândru de el și de toată echipa. A mai rămas o săptămână, vedem cât de departe putem ajunge”, a declarat Harry Kane, la BBC.

+39 FOTO

Kane ar fi fost în mod normal unul dintre primii executanți ai loviturilor de departajare. Acesta va fi apt de joc pentru meciul cu Olanda sau Turcia, din semifinalele Euro 2024.

VIDEO. Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d. p.). Fanii englezi au pornit sărbătoarea după calificarea în semifinale

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Șumudică l-a prins „în flagrant” pe jucătorul lui, în hotel: „Bă, ce faci cu alea?!”
Florin Niță a salvat un adversar prăbușit pe gazon în Arabia Saudită » Nu a așteptat intervenția echipei medicale și a acordat primul ajutor
Stranieri

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP