INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SEMIFINALE

Programul complet al semifinalelor de la Euro 2024 » Când se joacă supermeciurile Spania - Franța și Anglia - Olanda

Naționala Franței, foto: Imago Images +44   FOTO
Naționala Franței, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 07 iulie 2024 00:12 / Actualizat duminica, 07 iulie 2024 00:25

Știm cele 4 naționale care au obținut calificarea în semifinalele de la Campionatul European din Germania.

Spania - Franța și Olanda - Anglia sunt cele două semifinale de la Euro 2024. Fiecare din cele 4 naționale a avut un meci extrem de complicat în „sferturi”. 3 dintre ele au avut nevoie de prelungiri pentru a obține „biletele” pentru semifinale.

Programul complet al semifinalelor de la Euro 2024

Marți, 9 iulie

• Spania - Franța, ora 22:00, Allianz Arena, Munchen

Miercuri, 10 iulie

• Olanda - Anglia, ora 22:00, Signal Iduna Park, Dortmund

Finala va avea loc pe 14 iulie, pe Olympiastadion, din Berlin, de la ora 22:00. Spania a avut parte de un test dificil în „sferturi”, chiar cu țara gazdă, Germania.

+14 FOTO

Spania a condus cu 1-0 până spre final, dar a fost egalată în minutul 89. În cele din urmă, selecționata lui Luis de la Fuente a dat lovitura în prelungiri, grație reușitei lui Mikel Merino, și s-a calificat în semifinale.

Franța nu numai că a avut nevoie de prelungiri, ci și de lovituri de departajare pentru a ajunge în penultimul act al competiției. A remizat cu Portugalia, scor 0-0 după 120 de minute și s-a impus la loviturile de departajare, după ce niciun jucător francez nu a ratat. Joao Felix nu a reușit să înscrie de la punctul cu var, iar francezii se vor duela cu spaniolii.

Olanda - Anglia, cealaltă semifinală de la Euro 2024

Cealaltă finalistă se va alege dintre Olanda și Anglia. Olanda a fost chiar adversara României din „optimile” Euro 2024. Batavii ne-au învins fără drept de apel, scor 3-0, și au revenit și în meciul din „sferturi” cu Turcia. Deși au fost conduși, olandezii au întors rezultatul și luptă pentru calificarea în marea finală.

Anglia nu a impresionat la acest turneu final. Selecționata lui Southgate s-a chinuit teribil cu Slovacia în „optimi” și cu Elveția în „sferturi”. A avut nevoie de prelungiri în ambele meciuri pentru a se califica. În „optimi” a câștigat în prelungiri, iar în „sferturi” s-a impus la loviturile de departajare.

VIDEO. Anglia - Elveția. Fanii englezi au dat startul petrecerii » It's coming home! a răsunat în centrul din Dusseldorf

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Șumudică l-a prins „în flagrant” pe jucătorul lui, în hotel: „Bă, ce faci cu alea?!”
Florin Niță a salvat un adversar prăbușit pe gazon în Arabia Saudită » Nu a așteptat intervenția echipei medicale și a acordat primul ajutor
Stranieri

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP