INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA - ELVEȚIA

Euro la extrem: a jucat aseară 120 de minute cu ruptură! „N-am avut voie să șutez la poartă și să joc pase lungi”

Granit Xhaka, stânga, în duel cu Jude Bellingham / Foto: Imago +44   FOTO
Granit Xhaka, stânga, în duel cu Jude Bellingham / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 07 iulie 2024 12:34 / Actualizat duminica, 07 iulie 2024 18:12

Granit Xhaka, căpitanul reprezentativei Elveției, n-a avut voie să tragă la poartă și să dea pase lungi. A rezistat până la finalul „sfertului” cu Anglia (1-1, 5-3 la pen,), dar echipa lui a pierdut la lovituri de departajare.

Granit Xhaka suferise accidentarea în cursul meciului din „optimi” cu Italia (2-0). O ruptură musculară la aductori, confirmată la RMN-ul efectuat a doua zi după calificarea în „sferturi”.

+39 FOTO

Granit Xhaka a intrat pe teren cu ruptură în Anglia - Elveția și a rezistat 120 de minute

O leziune care, în mod normal, se vindecă în câteva săptămâni. Dar căpitanul Elveției este „făcut” dintr-un alt aluat. Nu s-a antrenat în zilele dinaintea „sfertului” cu Anglia, însă vineri, când a văzut că nu mai are dureri, a decis să nu-și lase baltă coechipierii.

Și a jucat chiar 120 de minute! Abia după înfrângerea suferită în fața Angliei (1-1, 3-5 la penalty-uri), mijlocașul lui Bayer Leverkusen a admis că a intrat accidentat.

Granit Xhaka: „N-am avut voie să șutez la poartă și să joc pase lungi”

„Cred că acum putem vorbi deschis și sincer. După meciul cu Italia mi-am făcut un RMN. Din păcate, s-a dovedit că am o fibră musculară ruptă la aductori. Până ieri n-am putut să mă antrenez cu echipa. Dar am reușit să joc 120 de minute așa, accidentat”, a spus Xhaka.

Dar nu fără restricții! Din cauza accidentării, Xhaka nu a putut să dicteze ritmul așa cum și-ar fi dorit: „Din păcate, nu am putut juca mingi lungi sau să trag la poartă, dar m-am descurcat bine. A fost important pentru mine să pot ajuta echipa. Am simțit că echipa are nevoie de mine. Astăzi mi-am depășit din nou limitele…”

Granit Xhaka: „Vom scrie istorie la Mondialul din 2026”

Cu Xhaka pe teren, Elveția a răzbit până la loviturile de departajare. Acolo, mijlocașul cu origini albaneze n-a mai avut niciun cuvânt de spus. Iar naționala Țării Cantoanelor s-a „predat” englezilor.

A părăsit turneul final din Germania fără să fi pierdut niciun meci în 90 de minute, iar Granit promite: „Ne vom întoarce și vom scrie istorie la Mondialul din 2026”. Atunci va avea 33 de ani.

VIDEO. Anglia - Elveția 1-1 (2-1 d. p.). Fanii englezi au pornit sărbătoare după calificarea în semifinale » Se cântă „Don't take me home” în fanzone-ul din Dusseldorf

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Rapid îi poate da lovitura lui CFR Cluj » Un internațional ar fi aproape să semneze
Mihai Stoica a răbufnit după ce l-a auzit pe jucătorul lui Poli Iași: „Cum adică își dorește să ia CFR campionatul?”

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP