INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GAZIANTEP

Alexandru Maxim, la primul gol în noul sezon! » Gafă imensă făcută în meci de fostul fotbalist de la Inter și Lazio

Mijlocașul Alexandru Maxim (34 de ani) a deschis scorul în meciul pierdut de Gaziantep pe terenul celor de la Sivasspor, scor 2-3, în runda cu numărul #5 a primei ligi din Turcia.

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 19:18 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 23:50

Alex Maxim se află la al 6-lea sezon în fotbalul turc, acolo unde are evoluții extrem de apreciate, fiind unul dintre cei mai importanți fotbaliști ai celor de la Gaziantep, club pentru care evoluează și Deian Sorescu (27 de ani).

Astăzi, Maxim a fost titular și a deschis scorul după doar 6 minute. A transformat cu sânge rece o lovitură de la 11 metri, trecându-și în cont primul gol din acest sezon. La câteva minute, a văzut și cartonașul galben.

Gafă imensă făcută de Keita Balde, fotbalist trecut pe la Inter și Lazio

Keita Balde a luat roșu după ce și-a scos tricoul

Oaspeții nu au reușit să intre cu avantaj la pauză. Albanezul Rey Manaj a egalat cu Sivasspor în minutul 37. Gazdele au trecut în avantaj în minutul 69, când Keita Balde a marcat primul gol pentru noua echipă. Fostul fotbalist de la Lazio și Inter s-a bucurat atât de tare de reușită, încât nu a mai ținut cont că avea un cartonaș galben. Și-a scos tricoul, iar pentru asta l-a văzut și pe al doilea.

Chiar și în inferioritate numerică, Sivasspor a reușit să mai marcheze în finalul meciului, prin Paluli. Gaziantep a redus din diferență în minutul 88, după golul lui Kodro, dar fosta echipa a lui Marius Șumudică nu a mai putut evita înfrângerea.

Deian Sorescu, celălalt român de la Gaziantep, a intrat pe teren în minutul 73 și a fost avertizat în prelungirile partidei.

A fost meciul cu numărul 156 pentru Maxim în tricoul celor de la Gaziantep. În acest timp, românul și-a trecut în cont 47 de goluri și 33 de pase decisive.

Gaziantep se clasează pe locul 3 în prima ligă din Turcia, cu 3 puncte, în timp ce Sivasspor ocupă poziția a 7-a, cu 7 puncte.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Regretatul Salvatore Schillaci l-a remarcat pe Hagi, dar a admirat un alt fotbalist român: „A făcut istorie, băga frica în adversari”
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”