FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FARUL

Alibec s-a luat de Grigoryan în prima repriză a meciului de la Ploiești » Ce a urmat la pauză: „Mă cunoașteți!”

Denis Alibec (33 de ani), atacantul reîntors la Farul în această vară, a avut o ieșire nervoasă la adresa unui coechipier în meciul pe care echipa lui îl dispută pe terenul Petrolului, în runda cu numărul #9 din Superliga.

Articol de - Publicat duminica, 15 septembrie 2024 00:09 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2024 00:13

Denis Alibec (33 de ani) i-a prezentat scuze lui Narek Grigoryan (23 de ani) la pauza meciului Petrolul Ploiești - Farul Constanța, scor 1-1, după ce în prima repriză atacantul naționalei și-a manifestat pe teren furia față de coechipierul său armean.

Alibec a dezvăluit că Farul știa încă de la analiza Petrolului că „lupii galbeni” sunt periculoși la fazele fixe și spre finalul partidelor, însă chiar și așa nu au putut să gestioneze bine situația după minutul 80 al jocului.

Dennis Alibec a făcut pace cu Narek Grigoryan la pauza meciului Petrolul - Farul

+3 FOTO

„A fost un meci frumos. Au fost ocazii de ambele părți. Cred că meritam să câștigăm. Am avut o șansă foarte mare la 1-0 pentru noi. Chiar i-am analizat ieri. Am văzut că la fazele fixe sunt periculoși, că marchează mereu pe final și exact asta s-a întâmplat. N-am reușit să gestionăm bine.

Ne-am retras puțin pe final, n-am mai pus probleme în atac și s-a văzut. Am făcut faulturi prostești în afara careului și au reușit să înscrie.

La gol am scăpat singur, știam că fundașii lor centrali se aruncă, știam că sunt slabi la duelurile unu contra unu și exact asta am făcut. Sunt bucuros că am reușit să marchez și să ies sănătos de pe teren. Chiar m-am simțit foarte bine, cred că sunt pregătit fizic să joc 90 de minute.

(n.r - despre conflictul cu Narek Grigoryan) Mă cunoașteți, știți că sunt nervos, dau totul pe teren și sunt supărat când nu sunt răsplătit pentru asta. Da, ne-am împăcat, trece imediat. Mi-am cerut scuze la pauză și nu e nicio problemă.

Cred că trebuie să avem mai multă încredere în noi, să credem că putem prinde play-off-ul, dar dacă vom continua așa, va fi greu”, a declarat Denis Alibec, la finalul partidei, la Digi Sport Special.

Egal între Petrolul și Farul

Petrolul Ploiești - Farul Constanța, meci contând pentru etapa a noua din Superligă, s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Denis Alibec (60') pentru oaspeți și Gicu Grozav (83') pentru oaspeți au marcat golurile întâlnirii.

În urma acestui rezultat, „lupii galbeni” adună 14 puncte și ocupă cel puțin provizoriu poziția a 5-a din Superligă. „Marinarii” ajung la 9 puncte și se clasează abia pe locul al 11-lea, de unde pot pica pe parcursul rundei.

În etapa următoare, Petrolul urmează să o înfrunte în deplasare pe FCSB, în timp ce Farul o va primi pe teren propriu pe Sepsi Sfântu Gheorghe.

Clasamentul Ligii 1:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Regretatul Salvatore Schillaci l-a remarcat pe Hagi, dar a admirat un alt fotbalist român: „A făcut istorie, băga frica în adversari”
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”