FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - SEPSI

Alibec și punctul cu VAR » Farul a bătut-o pe Sepsi în 10 oameni

Farul - Sepsi. Foto: Ionuț Coman GSP

Articol de , , - Publicat duminica, 22 septembrie 2024, 17:58 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2024 18:08

Farul a învins-o pe Sepsi, scor 2-1, în runda #10 din Superliga. Chiar dacă gazdele au jucat mare parte din meci în inferioritate numerică, Denis Alibec a arătat de ce este atacantul echipei naționale și i-a condus pe „marinari” spre victorie.

Rezultatele și programul etapei #10 din Superliga

Meciul de la Ovidiu a început cum nu se putea mai bine pentru echipa lui Hagi. În minutul 10, „marinarii” au primit o lovitură de pedeapsă după ce Niczuly a ieșit prost pe o centrare și l-a faultat pe Rivaldinho. Inițial, „centralul” Szabolcs Kovacs a lăsat jocul să continue, dar a dat penalty după ce a revăzut faza la monitorul VAR. Alibec a transformat, cu o execuție puternică, pe mijlocul porții.

Farul se putea distanța în minutul 28, când Mihai Bălășa a primit o centrare perfectă din partea stângă, dar a reluat defectuos. Lovitura lui de cap, din cădere, s-a dus mult pe lângă poartă.

Cel care putea fi eroul echipei lui Hagi s-a transformat în personaj negativ. Bălașa fost eliminat după doar două minute. A văzut al doilea cartonaș galben, după un fault comis asupra lui Cosmin Matei.

Rivaldinho a fost cel „sacrificat” de Hagi. A fost înlocuit de Dănuleasa pentru ca Farul să nu rămână descoperită în centrul defensivei.

Farul, mai bună decât Sepsi chiar și în 10 oameni

Constănțenii nu au acuzat șocul rămânerii în inferioritate numerică și s-au desprins pe tabelă imediat după pauză. Alibec a reușit „dubla” de la punctul cu var. Atacantul l-a lansat perfect pe Grigoryan, care l-a driblat pe Niczuly în careu, dar a fost agățat de portarul oaspeților. Armeanul a executat în primă fază, iar Niczuly a apărat. S-a constatat că portarul nu avea niciun picior pe linia porții în momentul șutului, iar penalty-ul a fost repetat. De data aceasta a tras Alibec, care a făcut 2-0.

Tot Alibec a făcut ca egalitatea nemerică să fie restabilită. În minutul 76, a sprintat spre poarta adversă, iar El Sawy, aflat în postura de ultim apărător a atins balonul cu mâna. Kovacs a avut nevoie, și de această dată, de intervenția VAR-ului.

Aflați și ei în 10, covăsnenii au încercat în ultimele minute să marcheze golul care să aprindă finalul partidei, dar fără succes. Au făcut-o prin Marius Coman, care a înscris cu capul în prelungiri, dar a fost prea târziu pentru a mai scoate ceva din acest meci. Echipa de la malul mării a urcat pe 8, cu 12 puncte, în timp ce covăsnenii ocupă locul 10, cu 11 puncte.

Clasamentul din Superliga

FINAL. Farul - Sepsi 2-1

Min. 90+5: Final de meci. Farul câștigă cu 2-1.
Min. 90+2: Marius Coman îl învinge pe Buzbuchi cu o lovitură de cap și aprinde finalul partidei.
Min. 76: Covăsnenii rămân și ei în 10. El Sawy atinge mingea cu mâna, din postura de ultim apărător, iar Kovacs îl elimină după ce revede faza la VAR.
Min. 50: Niczuly a apărat un penalty în fața lui Grigoryan, dar portarul covăsnenilor nu a ținut niciun picior pe linia porții în momentul șutului, iar lovitura de pedeapsă a fost repetată. De data aceasta a executat Alibec, care a înscris.
Min. 30: Mihai Bălașa l-a faultat pe Cosmin Matei și a primit al doilea cartonaș galben.
Min. 11: GOL Farul! Denis Alibec a fost cel care a bătut lovitura de la 11 metri și a reușit să marcheze.
Min. 10: Rivaldinho a fost faultat în careu de către portarul de la Sepsi, Niczuly, iar arbitrul a dictat penalty.
Min. 1: A început partida.

Farul - Sepsi, echipele de start

Farul (4-3-3): Buzbuchi - Sîrbu, Bălașa, Gustavo Henrique, Ganea - Radaslavescu, Decan, Vînă - Grigoryan, Alibec, Ferreira.
Rezerve: Ducan, Cercel, Titu, Dănuleasa, Buta, Nedelcu, Casap, N. Popescu, A. Ciobanu, Doicaru, A. Stoian, Cojocaru.
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi (3-4-3): Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Ștefan - Oltenița, Alimi, Mino, Neskovic - Oberlin, Debeljuh, Matei.
Rezerve: Bardea, Breij, Haruț, Drăghiceanu, Dumitrescu, Gyenge, Siger, Kallaku, El Sawy, Coman
Antrenor: Valentin Suciu

Stadion: Farul (Ovidiu)
Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Alexandru Vodă, A2: Ioan Corb
Arbitru VAR: Sebastian Colţescu

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Avem luptă la titlu în Formula 1?! Lando Norris câștigă în Singapore și reduce diferența față de Verstappen!
Formula 1

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”