INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

Decizia luată de Hansi Flick, imediat după Real Madrid - Barcelona

Hansi Flick/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 27 octombrie 2024, 10:06 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 11:06

Hansi Flick, antrenorul Barcelonei, a declarat că le va da două zile libere elevilor lui după victoria cu Real Madrid, scor 4-0.

Tehnicianul german a debutat cu un succes răsunător în El Clasico, dar nu s-a lăsat purtat de val la interviurile de după meciul cu Real Madrid, de pe „Santiago Bernabeu”. A lăudat prestația elevilor lui, a scos în evidență revenirile lui Dani Olmo, Gavi și De Jong și a atras atenția că urmează un meci cu Espanyol.

Ironia supremă » Ce a apărut pe contul oficial al celor de la Barcelona, imediat după triumful din El Clasico
EL CLASICO

Flick a decis să le dea două zile libere jucătorilor lui, după antrenamentul de recuperare de duminică. Neamțul a profitat de faptul că Barcelona va avea o pauză de o săptămână până la următorul meci, un lucru rar în acest sezon. Barcelona va juca împotriva lui Espanyol, rivala locală, pe 3 noiembrie, în La Liga.

Declarațiile lui Hansi Flick după Real Madrid - Barcelona 0-4

„Nu a fost ușor, dar trebuie să continuăm pe drumul nostru. Ne-am apărat bine și am făcut o treabă bună. La pauză am făcut o schimbare, ne-am concentrat pe a ne apăra bine și a pune presiune.

A fost important să jucăm bine cu mingea, dar și fără ea. Cheia este că în a doua repriză ținut mai bine mingea. Am făcut un meci grozav, toată lumea a dat 100% și sunt fericit și pentru Iñaki (n.r. - Inaki Pena, portarul Barcelonei).

Faptul că nu am primit gol este, de asemenea, important. Și modul în care am jucat. Ei au sărbătorit în vestiar și asta e bine, există și mai multă încredere acum. Atmosfera la club și în echipă este foarte bună. Putem sărbători această victorie, le dau două zile libere după recuperarea de duminică. Putem sărbători, dar trebuie să ne concentrăm pe următorul meci, cu Espanyol.

Este foarte bine să-i avem înapoi pe Dani, Frenkie și Gavi. Fermín este, de asemenea, bine, este bine să-i avem pe toți la 100%, este ideal pentru antrenor. Cei patru din spate au fost foarte buni. Și acest meci a fost foarte important pentru Iñaki. Să nu iei gol împotriva acestor atacanți e foarte important”, a declarat Hansi, Flick, potrivit Mundo Deportivo.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Un jurnalist cu experiență, gafă amuzantă la întâlnirea cu Zambrotta » Ce l-a putut întreba: „Sigur vorbiți de mine?”
FCSB - Rapid » Suporterii giuleșteni sunt pregătiți de derby: ce au afișat la Arena Națională! Echipele probabile
Fază de povestit nepoților în Premier League » În minutul 93, gazdele atacau 4 la 1: incredibil ce s-a întâmplat 11 secunde mai târziu

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”