FOTBAL  »  NATIONALA  »  NATIONS LEAGUE

Un sezon fantastic pentru Dennis Man și Răzvan Marin, ambii cu 5 goluri marcate! Statisticile nemaipomenite ale celor doi „tricolori” la club și la echipa națională

Răzvan Marin este la al doilea penalty transformat precis în doar șase zile la Cagliari și națională. Mijlocașul a legat tre partidei cu gol înscris, în ultimele două săptămâni / Foto: GSP

Articol de - Publicat sambata, 12 octombrie 2024 23:25 / Actualizat duminica, 13 octombrie 2024 00:06

Autorii primelor două reușite ale reprezentativei României, în deplasarea de la Larnaca (3-0 la pauză cu Cipru), din etapa a 3-a a Ligii C a Nations League (grupa a doua), și-au depășit cu mult limitele înregistrate în carieră la echipele de club și la națională.

Și Dennis Man, extrema dreaptă a celor de la Parma, și mijlocașul central de la Cagliari au ajuns la câte 5 goluri înscrise în acest sezon, care arată ca unul de excepție pentru ambii „tricolori”.

Comentatorul a anunțat ce au pățit fanii români în Cipru: „Lucrul ăsta nu e în regulă”
CIPRU - ROMÂNIA

9 goluriîn 31 de selecții are Dennis Man în tricoul naționalei. A marcat ultima oară în poarta cipriotă azi în momentul în care a atins 1.747 de minute. Avea atunci o medie de 194 de minute pentru o reușită sub tricolor

Fostul jucător al lui FCSB are 3 marcate pentru „cruciați” în 7 etape din Serie A plus două la națională (cu acela semnat în minutul 16), în timp ce fotbalistul crescut în Academia Hagi și-a împărțit fix invers loviturile în porțile adverse.

Dennis Man a fost la locul și la momentul potrivit pentru a deschide drumul spre al treilea triumf în Liga Națiunilor / Foto: GSP

Marin cel mare de la națională a punctat în fiecare partidă din Liga Națiunilor și și-a întregit bilanțul cu două goluri în tricoul echipei din Sardinia.

O superexecuție din afara careului chiar împotriva squadrei lui Man și Mihăilă plus un penalty transformat perfect la buturile juventine ale lui Di Gregorio, neatinse până atunci în actualul campionat!

8 goluria bifat Răzvan Marin în 62 de prezențe la reprezentativa României (inclusiv cel din penalty de astăzi). În medie, mijlocașul lui Cagliari a avut nevoie de 533 de minute pentru a scutura plasa porților adverse la națională

Man, salt exponențial: 62,5% la națională, 34% în toată cariera!

Cea mai spectaculoasă ascensiune o înregistrează în actuala stagiune Man. Fostul star al trupei lui Gigi Becali și-a redus enorm media minutelor de care a avut nevoie să dea gol.

În 2024-2025, se situează la cinci reușite în 730 de minute disputate la Parma și în formația pregătită de Mircea Lucescu (până la momentul deschiderii scorului la Larnaca). Adică o reușită la 146 de minute.

Dennis Man părea să transmită fanilor numeroși din tribunele arenei din Larnaca faptul că a fost simplu să facă 1-0 / Foto: GSP

Cum la echipele de club a bifat fix 300 de meciuri la seniori (92 de goluri în 20.592 de minute), Dennis are 224 medie pentru a înscrie o dată. Iar la reprezentativă, golgheterul squadrei lui Fabio Pecchia „naviga” la 194 de minute la un gol.

Adică DM și-a sporit formidabil eficiența în careurile adverse cu 62,5% la națională și cu 34% față de performanțele generale de la formațiile de club, UTA, FCSB și Parma!

Marin: +78% față de media carierei, +74% față de cea la națională!

Trecând la Răzvan Marin, autorul desprinderii pe tabela de marcaj din lovitura de pedeapsă scoasă de Valentin Mihăilă, în 25', cel mai bun realizator al trupei conduse de Il Luce impresionează și mai tare.

Răzvan Marin e la al doilea penalty transformat în doar 6 zile la Cagliari și națională. Mijlocașul a legat trei partide cu gol în ultimele două săptămâni / Foto: GSP

Mediile acestuia de a înscrie, 533 de minute de gol semnat la națională (8 goluri în 4.797 minute), respectiv 724 de minute la cluburi (35 de goluri în 25.335), au fost pulverizate azi!

Concret, Răzvan Marin a ajuns în actuala stagiune la 5 reușite în 771 de minute bifate până în clipa în care a punctat pentru 2-0 în jocul de la Larnaca. Tradus în medie: a avut nevoie de 154 de minute ca să marcheze o dată în 2024-2025 la club și reprezentativă.

Dacă media generală a carierei este de exact 700' la fiecare reușită, el a scăzut acum cu 78%, iar la națională și-a ameliorat cu 74 de procente performanțele în fața porților inamice!

1.786de minute în tricoul tricolor (24 de prezențe, 21 ca titular) i-au trebuit lui Radu Drăgușin ca să marcheze la națională. Are un singur gol semnat în actuala stagiune, a avut nevoie de 412 minute (aproape 6 ore în teren) ca să puncteze

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Iosefini” Marcel Răducanu numește „tricolorul” care nu trebuie să lipsească de la națională: „Ca el nu mai ai!”
Nationala
Așa ceva?! Cât s-a terminat amicalul Rapid - Voluntari, cu „greii” N'Jie și Boupendza titulari la debut » „Sunteți top, domnule Șumudică!”
Sărbătoarea centenarului la Ploiești: au „aprins” stadionul, la fix 58 de ani de la victoria cu Liverpool! Cum s-a încheiat amicalul cu Vitesse

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”