INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA

Carlo Ancelotti, declarații abracadabrante după 0-4 în Clasico: „Ultima oară când am pierdut așa cu Barcelona, am câștigat titlul și Liga. Să uităm ultimele 30 de minute”

Carlo Ancelotti / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 27 octombrie 2024, 07:41 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 09:36

Real Madrid - Barcelona s-a terminat 0-4, dar Carlo Ancelotti își apără planul: „Prima repriză a Realului a fost bună”.

Real Madrid a fost „executată” de Barcelona, 0-4, chiar în fața propriilor suporteri. O umilință conturată în repriza secundă, prin golurile lui Lewandowski, „dublă”, Lamine Yamal și Raphinha, care au „scufundat” efectiv „crucișătorul” blanco.

Kylian Mbappe, desființat în AS » Ce note au primit jucătorii lui Carlo Ancelotti
REAL MADRID - BARCELONA

Antrenorul madrilenilor, Carlo Ancelotti, a fost făcut mat de Hansi Flick, însă nu vrea să accepte umilința. „Ultima dată când am pierdut pe Santiago Bernabeu cu Barça, am câștigat campionatul și Champions League. Nu vom fi nici acum departe de acel sezon”.

Carlo Ancelotti: „Am avut 12 offside-uri, dar am avut și patru unu la unu cu portarul”

El și-a apărat și planul tactic. „Prima repriză făcută de Real a fost bună și nu mă înșel pentru că sunt în fotbal de 48 de ani. Am avut 12 offside-uri, dar am avut și patru unu la unu cu portarul.

Ne-am asumat un risc, știam că au ținut linia defensivă sus. Ne-au prins de multe ori afară din joc, dar asta e normal cu o linie ofensivă cu jucători rapizi, care vor să atace spațiile libere.

Nu am niciun regret, în prima repriză am urmat aceeași linie ca împotriva lui Dortmund. Am avut ocazii, a fost și un ofsaid la limită din care Mbappé a marcat, și Vinicius a avut o șansă bună...

Ideea a fost să presăm mai mult și am făcut asta timp de 60 de minute. E un moment greu, ca întotdeauna când pierzi și cu atât mai mult după 42 de meciuri”, a comentat tehnicianul italian.

Carlo Ancelotti: „Suferim, avem nevoie acum să uităm ultimele 30 de minute”

În ciuda unei reprize secunde dezastruoase, Ancelotti susține că „a fost un meci foarte echilibrat, am avut ocazii. Am jucat cu intensitate în prima repriză, puteam să marcăm, ne-a lipsit un pic de precizie și puteam să preluăm conducerea. Apoi ne-au dat două goluri care ne-au luat toată energia, au avut spații, noi am riscat în spate și ei au căutat multe ocazii pe contraatac.

În prima repriză mi-a plăcut echipa. Evident că suferim, trebuie să le mulțumesc fanilor pentru că până în minutul 90 ne-au ajutat. Nu trebuie să aruncăm totul pentru că nu e nimic de aruncat. Timp de 60 de minute am luptat foarte bine de la egal la egal și trebuie să uităm de ultimele 30”.

El consideră că ”sezonul este foarte lung și nu trebuie să aruncăm totul. Nu mi se pare corect sau serios pentru o echipă care nu a fost bună, dar vom face mai bine”.

+17 FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Protest în fotbalul românesc » N-au mai rezistat și au întârziat startul meciului de azi: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect”
Liga 2

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”