INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

video Fază de povestit nepoților în Premier League » În minutul 93, gazdele atacau 4 la 1: incredibil ce s-a întâmplat 11 secunde mai târziu

În minutul 93, Brighton ataca 4 la 1. 11 secunde mai târziu, Wolves a înscris!

Articol de - Publicat duminica, 27 octombrie 2024, 10:45 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 11:22

Finalul meciului dintre Brighton și Wolves a produs o fază incredibilă. În minutul 90+3, 4 oameni ai „pescărușilor” au scăpat pe contraatac, dar au fost opriți de ultimul apărător al oaspeților. 11 secunde mai târziu, „lupii” au egalat și au stabilit rezultatul final, scor 2-2.

Brighton venea după două victorii consecutive și părea să se îndrepte către al treilea succes la rând în Premier League. Acasă, cu Wolves, echipă care obținuse un singur punct în primele 8 runde, „pescărușii” au deschis scorul prin Danny Welbeck, în minutul 45 al confruntării.

Ironia supremă » Ce a apărut pe contul oficial al celor de la Barcelona, imediat după triumful din El Clasico
EL CLASICO

În minutul 85, Evan Ferguson a dus scorul la 2-0. A urmat o prăbușire inexplicabilă a elevilor lui Fabian Hurzeler.

În '88, Rayan Ait-Nouri a redus din handicap, cu un șut de la 7 metri de poartă. Oaspeții s-au năpustit în atac, căutând și golul 2, ceea ce i-a lăsat descoperiți în apărare.

Fază de povestit nepoților în Premier League. Cum au egalat-o Wolves pe Brighton

Cutezanța lor putea să-i coste scump în minutul 90+3, când s-a petrecut poate cea mai spectaculoasă fază a meciului.

Gazdele au recuperat aproape de jumătatea terenului și au scăpat pe contraatac. Erau 4 contra 1, dar pasa telefonată a lui Wieffer a fost interceptată de Thomas Doyle.

Mijlocașul lui Wolves l-a servit pe Matheus Cunha, brazilianul a înaintat către poarta adversă și a șutat. Mingea a fost deviată de Van Hecke și a intrat în poartă după ce a lovit bara transversală!

Practic, din momentul în care Doyle a interceptat pasa lui Wieffer până când mingea a intrat în poarta lui Brighton au trecut 11 secunde. Un final incredibil, o prăbușire inexplicabilă a „pescărușilor”, care ar fi urcat pe locul 4 cu o victorie.

• Mats Wieffer, 24 de ani, cel care și-a bătut joc de șansa „pescărușilor” de a închide meciul, fusese introdus pe teren în minutul 80, în locul lui Carlos Baleba.

• A fost a șasea apariție a olandezului în acest sezon de campionat, doar două dintre ele ca titular.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„A întors Dan Șucu armele împotriva ta?” » Daniel Niculae, la podcastul GSP „2 la 1”: „Atunci s-a stricat totul! Vă spun ce s-a întâmplat în lojă, la Constanța”
FCSB - Rapid » Echipele probabile: surpriza pregătită de Marius Șumudică

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”