INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RIJEKA - CORVINUL 1-0

Se naște un nou portar de top în fotbalul românesc? » Notele GSP după Rijeka - Corvinul

Notele GSP după Rijeka - Corvinul 1-0

Articol de - Publicat vineri, 02 august 2024 00:03 / Actualizat vineri, 02 august 2024 00:12

Corvinul a părăsit drumul spre Europa League, după ce a pierdut, scor final 1-0, meciul cu Rijeka, din manșa a doua a turului doi preliminar.

Hunedorenii au fost luați tare de către croați, iar în final au ratat șansa de a duce meciul în prelungiri, ca urmare a unei ratări lamentabile a lui Sergiu Buș, din penalty.

Formația din liga secundă a suferit în defensivă, însă în repetate rânduri a fost salvată de intervențiile de excepție ale portarului Ștefan Lefter (19 ani).

Corvinul Hunedoara își va continua parcursul european în Conference League. În turul 3 preliminar, o va înfrunta pe Astana.

Notele GSP pentru fotbaliștii Corvinului Hunedoara

Lefter (9) - O prestație magistrală, cu intervenții foarte bune, reflexe și decizii câștigătoare în momente limită. Efectiv i-a disperat pe atacanții adverși cu „puterile” sale.

Neacșa (5) - Pe flancul său, Jankovic s-a descurcat fără prea mult efort. Nu a avut capacitatea de a se apăra bine.

Lică (4) - Fruk, Jankovic și Petrovic l-au simțit încă din start că nu este în cea mai bună zi a sa. Pe spațiul pe care trebuia să-l acopere, atacanții adverși și-au dezvoltat jocul și au intrat de multe ori în careu.

Manolache (6) - Puțin mai stabil decât colegul său din ax. A apărut la centrări, a încercat să marcheze. În prima repriză putea să deschidă scorul.

Velisar (5) - Nu a urcat suficient pentru a-și ajuta coechipierii. Pasalic i-a pus probleme. Temător în primele 15 minute.

Roger (6) - Așteptări mari din partea sa. Nu a reușit să producă pericol, să ofere pase de folos pentru Buș.

Hrezdac (7) - A jucat la sacrificiu în multe dintre momente. Chiar dacă nu a reușit să țină mijlocul terenului și la un moment dat a cedat, a vrut să compenseze la fazele fixe, prin apariții surprinzătoare.

Ubbink (6) - Doar în repriza a doua a contat, prin câteva centrări, presat de scor și neinspirat.

Lupu (6) - Mult prea avansat ca să primească mingi. A fost nevoit să coboare, să recupereze, iar aceste acțiuni i-au consumat energia.

Buș (4) - Jucător experimentat, cu meciuri în Superliga, Conference League și Europa League. În momentul penalty-ului, nimic nu a mai contat. Atacantul a clacat și a trimis mult peste poartă.

Pîrvulescu (5) - Izolat în mare parte din meci, dar e și rezultatul jocului practicat de echipă.

Au intrat pe parcurs:

Bradu 46' (5) - Nu s-a văzut, deși trebuia să aducă suflu nou și mai multă activitate în flancul stâng.

Cărăruș (85'), L. Câmpan (90+5') și Herghelegiu (90+5) au evoluat prea puțin pentru a putea fi evaluați;

Antrenor: Florin Maxim (6) - A schimbat, a încercat să-și motiveze jucătorii, însă adversarul s-a ridicat la un nivel mult superior.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Geoană n-a ocolit niciun subiect! Discurs despre banii publici și modelele Becali, Șucu, Hagi: „Armata n-o lasă pe FCSB, o brambureală totală!” + Propune o revoluție AI la copii: „În Cehia au făcut o scanare”
A bătut palma cu Mihai Rotaru! Supertransfer la Universitatea Craiova
Lovitură de teatru în miez de noapte! Ce se întâmplă cu noul transfer al Rapidului: „Este un mare inconvenient”

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi