INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FIORENTINA - MILAN

David De Gea, portarul-păianjen. Nu se mai întâmplase de 8 ani în Serie A!

De Gea apără penalty-ul executat de Theo Hernandez / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 07 octombrie 2024, 11:11 / Actualizat luni, 07 octombrie 2024 11:11

Portarul celor de la Fiorentina a apărat două penalty-uri în meciul cu Milan (2-1). La meci a asistat și Adrian Mutu, fost jucător al echipei Viola.

Portarii sunt ca vinul. Cu cât mai vechi, cu atât mai bun. A demonstrat-o David De Gea, duminică seară, în Fiorentina - Milan (2-1). Sub privirile lui Adrian Mutu, aflat în vizită la Florența, unde a jucat între 2006 și 2011, goalkeeperul în vârstă de 33 de ani fost garantul victoriei Viola, cu două penalty-uri parate.

Declarație-ȘOC în Grecia! Răzvan Lucescu e gata să demisioneze de la PAOK: „Nu am nicio problemă să-mi fac bagajele pentru București”
PAOK

David De Gea a adus-o pe Milan la disperare

La scorul de 1-0 pentru echipa sa, De Gea a apărat mai întâi lovitura de la 11 metri executată de Theo Hernandez, în prelungirile primei reprize (45+1). Apoi, în minutul 56, i-a adus pe milanezi la disperare, cu o nouă intervenție de senzație, de astă-dată la Tammy Abraham.

N-au fost singurele penalty-uri ratate în meciul de duminică seară. În prealabil eșuaseră și amfitrionii de la punctul cu var. Mai precis, în minutul 22, la scorul de 0-0, prin Moise Kean.

David De Gea: „E ca și cum am început un alt sezon”

După fluierul final, De Gea n-a vrut să discute despre performanța sa, ci despre realizările echipei. „Cu siguranță a fost o seară incredibilă, dar nu vreau să vorbesc despre penalty-uri, ci mai degrabă despre munca depusă de echipă pentru a oferi o seară ca asta suporterilor.

Victoria împotriva Milanului este foarte importantă. În sfârșit, munca noastră dă roade. E ca și cum am început un alt sezon”, a comentat fostul internațional spaniol.

Marchetti mai apărase două penalty-uri, într-un Lazio - Carpi disputat în mai 2016

Potrivit statisticilor, ultima oară când un portar apărase două penalty-uri în același meci de Serie A se întâmplase în mai 2016. Protagonist, Federico Marchetti, numărul 1 de atunci al lui Lazio, într-un meci cu Carpi. Iar trei penalty-uri în același meci se mai rataseră tocmai în 1991, într-un Inter- Verona.

Adus de Fiorentina în vară, De Gea venea după un an întreg de inactivitate! Se despărțise în 2023 de Manchester United, însă nu reușise să-și găsească echipă și din cauza pretențiilor salariale ridicate. În Serie A, capitolul „Viola” l-a început cu 3 meciuri pe bancă, după care a fost titularizat 4 partide la rând.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali l-a desființat pe jucătorul FCSB-ului: „E dolofănel! L-am luat de șunci pe sub tricou, voi nu-l vedeți?”
Ianis Hagi, descris într-un singur cuvânt de scoțieni după ce a fost înger și demon pentru Rangers
Stranieri

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”