INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - ANGLIA

Cine transmite la TV Spania - Anglia, finala Euro 2024

Finala Euro 2024 dintre Spania și Anglia va avea loc duminică, 14 iulie, de la ora 22:00, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 14 iulie 2024 00:34 / Actualizat duminica, 14 iulie 2024 00:34

Spania - Anglia este finala Euro 2024. Cele două naționale se află față în față pentru prima dată din 2018. Spania poate lua a patra oară trofeul, Anglia pentru prima dată.

Finala Euro 2024 dintre Spania și Anglia va avea loc duminică, 14 iulie, de la ora 22:00. Cele două naționale au câștigat partidele din semifinale cu același scor, 2-1. Marele duel va avea loc la Berlin, pe Olympiastadion.

Reporterii GSP vor transmite cele mai importante informații din stadion.

Spania - Anglia, finala Euro 2024, va fi transmis de PRO TV duminică, 14 iulie, de la ora 22:00.

Anglia lui Gareth Southgate își dorește să câștige primul Campionat European din istorie. Englezii au parte de o generație talentată, cu multe staruri, însă nu au reușit să câștige niciodată acest turneu final.

Englezii se bazează pe o națională puternică, alcătuită din staruri precum Jude Bellingham, Phil Foden, Cole Palmer sau Harry Kane.

Anglia și-a câștigat grupa C din preliminariile Campionatului European, cu 20 de puncte după 8 meciuri. Le-a avut adversare pe Italia, Ucraina, Macedonia de Nord și Malta.

A trecut cu mari emoții în „optimi” de Slovacia, scor 2-1, după ce a avut nevoie de prelungiri și a eliminat-o pe Elveția la loviturile de departajare în „sferturi”. Miercuri a învins-o pe Olanda în minutele de prelungiri, grație reușitei lui Watkins, scor 2-1.

Spania a mers „ceas” la Euro 2024

De cealaltă parte, Spania a avut un parcurs mai solid la Euro 2024. A câștigat grupa B cu 3 victorii din 3 meciuri, fără să primească gol.

Selecționata lui Luis de la Fuente a eliminat-o pe Georgia în „optimi”, scor 4-1, iar cel mai complicat meci l-a avut în „sferturi”. A fost egalată de Germania pe final, însă a învins-o în prelungiri, grație reușitei lui Mikel Merino.

Spaniolii au învins-o pe Franța în semifinale, scor 2-1. Lamine Yamal este fotbalistul spaniol al momentului. A devenit cel mai tânăr jucător din istorie care marchează la un Campionat European. Sâmbătă, 13 iulie, cu o zi înaintea finalei, împlinește 17 ani.

Cele două naționale nu s-au mai întâlnit din 2018, atunci când Anglia se impunea în Liga Națiunilor, scor 3-2.

La un turneu final nu s-au mai întâlnit de la Euro '96. Englezii câștigau atunci la loviturile de departajare în „sferturi”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport