INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GAZIANTEP - BEȘIKTAȘ

Alex Maxim e la al doilea gol pentru Gaziantep în acest sezon / Foto: Facebook Gaziantep FK +17   FOTO

Articol de - Publicat luni, 07 octombrie 2024, 08:46 / Actualizat luni, 07 octombrie 2024 10:12

Alexandru Maxim, 34 de ani, a fost eroul lui Gaziantep în duelul cu Beșiktaș (1-1), de duminică. El a egalat în minutul 90+5!

Gaziantep a scos un punct nesperat din duelul cu gigantul Beșiktaș (1-1), iar marele merit îi revine lui Alexandru Maxim. Fost jucător al „vulturilor”, mijlocașul român le-a suflat alb-negrilor victoria de pe tavă în al cincilea minut al prelungirilor dictate de arbitru, cu un șut din marginea careului mic (90+5).

+12 FOTO

Alexandru Maxim: „Poate că meritam astăzi mai mult decât un punct”

Integralist, Maxim a opinat că echipa sa merita chiar mai mult și a spus că va fi suporterul lui Beșiktaș în acest sezon. „Datorită poziţiei noastre actuale în clasament, un punct poate fi bun pentru moral, pentru că am jucat împotriva unei echipe precum Beşiktaş. Poate că meritam astăzi mai mult de un punct. Am dat dovadă de un caracter foarte bun ca echipă. Am găsit poziții, din păcate, obținem un punct, dar vom crește pas cu pas.

Am un mare respect pentru comunitatea lui Beşiktaş. Sunt oameni pe care îi iubesc acolo. Dar lupt pentru Gaziantep și sunt fericit să marchez pentru echipa mea. Eu țin cu Beşiktaş. Sper că Beşiktaş va fi campioană anul acesta”, a spus fostul internațional român.

Alex Maxim, prima reacție după ce a marcat în ultimul minut: „Sper ca Beșiktaș să ia campionatul”
Alexandru Maxim s-a numărat printre cei mai buni jucători ai lui Gaziantep la 1-1 cu Beșiktaș

El a îmbrăcat tricoul „vulturilor” din februarie 2023 până-n luna iunie a aceluiași an, sub formă de împrumut de la Gaziantep. Perioadă în care a bifat 11 meciuri, un cartonaș galben, fără a înscrie însă vreun gol. Per total, a adunat 282 de minute de joc.

Deian Sorescu a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid

Celălalt român al lui Gaziantep, Deian Sorescu, a fost de asemenea integralist contra lui Beșiktaș. A înscris și el un gol, în minutul 41, la 10 minute după reușita lui Ciro Immobile, de 0-1, însă egalarea i-a fost anulată după intervenția VAR, care a detectat o poziție de ofsaid.

Deian Sorescu (stânga), în acțiune

Ex-dinamovistul se numără printre jucătorii convocați de selecționerul Mircea Lucescu pentru dubla cu Cipru (12 octombrie) și Lituania (15 octombrie), din Liga Națiunilor.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rapid, anunț pentru GSP: „Îl sprijinim pe Marius Șumudică, este și va rămâne antrenorul echipei”
Zeljko Kopic despre transferurile lui Dinamo și play-off: „Da, vreau, vedem, aștept. Avem o prioritate”. A oferit vești importante „câinilor”
Gigi Becali l-a desființat pe jucătorul FCSB-ului: „E dolofănel! L-am luat de șunci pe sub tricou, voi nu-l vedeți?”

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”