INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB

EXCLUSIV Golul FCSB-ului, ANULAT fără motiv împotriva lui Rangers! De ce nu s-a analizat faza la VAR și verdictul specialistului: „Nu a respectat protocolul”

Articol de , - Publicat joi, 24 octombrie 2024 22:06 / Actualizat joi, 24 octombrie 2024 22:32

FCSB a marcat în minutul 2 cu Rangers, prin David Miculescu, dar reușita nu a fost valabilă, iar faza nu a fost analizată în camera VAR.

Motivul? Arbitrul italian Marco Di Bello a fluierat fault în atac al lui Miculescu asupra lui Butland înainte ca mingea să intre în poartă.

+8 FOTO

Gol anulat pentru FCSB în minutul 2 al meciului cu Rangers

La prima fază a meciului în care FCSB a ajuns în careu, Miculescu i-a „furat” mingea lui Jack Bultland, înainte ca portarul englez să degajeze. Atacantul roș-albaștrilor a reușit să trimită balonul în plasă după ce l-a recuperat, dar golul nu a fost valabil.

Marco Di Bello nu a respectat protocolul VAR și a fluierat înainte ca mingea să intre în poartă. Dacă ar fi fluierat după, ar fi putut să analizeze un posibil fault la VAR.

Marius Avram: „O greșeală dublă a arbitrului”

Fostul arbitru internațional Marius Avram a declarat pentru GSP.ro că decizia a fost oricum greșită și nu a fost fault în atac.

„Nu este fault. Mai mult decât atât, a anulat posibilitatea analizei VAR prin faptul ca a fluierat înainte sa intre mingea in poarta fără să întârzie fluierul conform protocolului VAR. O greșeală dublă.

În cazul în care ar fi respectat protocolul VAR și ar fi întârziat fluierul anulând golul, sunt sigur ca ar fi fost întoarsă decizia”, a declarat Marius Avram pentru GSP.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali și-a pulverizat jucătorul după Rangers - FCSB: „N-a contat! Dacă îl schimbam la pauză nu mai luam 2 goluri”
Ce urmează pentru FCSB în grupa de Europa League » CALCULELE, după rezultatele din etapa a treia: următoarele două meciuri sunt vitale pentru calificare

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”